feslegen.gen.tr https://www.feslegen.gen.tr Fesleğen, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, feslegen.gen.tr Mon, 21 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Fesleğen Ağacı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-agaci.html Sat, 24 Nov 2018 00:39:40 +0000 Fesleğen Ağacı, latince adı Ocimum basilicum olan, ballıbabagiller Lamiaceae familyasında yer alan tek yıllık ve genelde ılıman bölgelerde yetişen bir tür bitkidir.Tarımı yemeklerde kullanılmak üzere yapılan Fesleğen Ağacı, latince adı Ocimum basilicum olan, ballıbabagiller Lamiaceae familyasında yer alan tek yıllık ve genelde ılıman bölgelerde yetişen bir tür bitkidir.Tarımı yemeklerde kullanılmak üzere yapılan fesleğen ağacının kökeni Asya'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayanır ama günümüzde yeryüzünün bütün ılıman bölgelerine yayılmış durumdadır.

Fesleğen Ağacı Morfolojik özellikleri

Fesleğenlerin yetişkin haldeki boyları genelde 20 ile 60 cm arasında değişir. Açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen renklerdeki yaprakları yumuşak olup, 1-5 cm arası uzunlukta ve 1-3 cm arası genişliktedir. Soğuk havaya karşı çok duyarlı olan fesleğen ağacı, en çok kuru ve sıcak ortamları sever.

Fesleğen ağacının kullanılan kısımlari, taze çiçekli dallari ile tohumlarıdır. Bünyesinde bolca uçucu yağ taşır. Bu yağın içinde linalol, estragol, cineol ve pinen isimli maddeler vardır.

Fesleğen ağacı, Anadolu'nun yerli bitkilerinden değildir. Anadolu'ya İran üzerinden gelmiştir. Özellikle akşamları açıkta yenen yemeklerde masanın fesleğen ile süslenmesi, yaz mevsiminde evlerin açık pencerelerinin önünde fesleğen saksılarının olması ve bebeklerin yanına fesleğen konulmasının sebebi fesleğenin yaydığı güzel kokunun yanı sıra sinekleri kovucu özelliği taşımasıdır.

Fesleğen hem taze, hem de kurutularak kullanılır ve pişirilerek ya da çiğ yenen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Fesleğenin pişirilmesi halinde tadını çabuk yitirmesi yüzünden, genelde yemeklere son safhada katılır.

Türk mutfağında yemeklerde ve salatalarda yaygın bir şekilde baharat olarak kullanılan fesleğen, diğer Akdeniz ülkelerinin ve kökeninin dayandığı güney, güneydoğu Asya ülkelerinin mutfaklarında da önemli yer tutar.

]]>
Fesleğenin Cilde Faydaları https://www.feslegen.gen.tr/feslegenin-cilde-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 14:48:04 +0000 Fesleğenin cilde faydaları, sağlıklı bir cildin işaretleri aralarında cildin pürüzsüz, parlak ve ışıltılı görünmesi vardır. Cildin belli sebeplerle pürüzsüz görünümünü kaybetmesi, matlaşmaya yol açar. Cildin d Fesleğenin cilde faydaları, sağlıklı bir cildin işaretleri aralarında cildin pürüzsüz, parlak ve ışıltılı görünmesi vardır. Cildin belli sebeplerle pürüzsüz görünümünü kaybetmesi, matlaşmaya yol açar. Cildin düşmanları kirli hava şartları, hatta kozmetik ürünlerinin uzunca müddetli tüketimi, uzunca saatler makyajlı kalmak benzeri olumsuzluklar erkenden yaşlanmanın nedenlerindendir. 

Cildin parlaklığını geriye kazandırmanın en kesin yolu natürel ürünler seçmek ve itinalı pozisyonda uygulamaktır. Fesleğen, cildin kaybettiği parlaklığı geriye kazandırır ve cildin genç görünmesi olanağı sağlar. Fesleğen antibakteriyel özellik gösterir. Bu sayede cildin sıhhatli görünümü savunmayı destekler. Erken cilt yaşlanmasını engeller. Fesleğen, bakteri oluşumunu önleyici maddeler içermektedir. Cilt yüzeyinde meydana gelen veya oluşmaya eğilimli bakterileri temizler ve hijyenik bir cilt yaratır. Aynı zamanda canlandırıcı tesire sahip meydana gelen bu nebat parlak ve sıhhatli bir cilde kavuşmayı olanağı sağlar. 

Fesleğenin cilde faydalarını gösterecek cilt ürünleri 
 • 2 çorba kaşığı bayatlamamış fesleğen veya 1 çorba kaşığı kuru fesleğen 
 • 1 su bardağı su 
İlk adımda su bir kaba konarak kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine fesleğen katılır. Su, soğumasına yakın fesleğenlerle birlikte bekletilir. Suyun soğumasıyla birlikte fesleğenler süzülerek bölünme işlemi gerçekleştirilir. Elde edilen su sprey özellikli bir şişeye konur. Cildin bütün yüzeyine sabahları ve akşamları uygulanır. Spreyle püskürtülen fesleğen suyunun ciltte bizzat kendisine kurumasına müsaade verilir. Sağlam bir şekilde kullanılabilecek natürel bir cilt suyu meydana gelen fesleğen suyu, bununla birlikte cildin nem kaynağıdır. 

Fesleğenin cilde faydalarını gösteren Silme Toniği Hazırlanması 
 • 2 çorba kaşığı fesleğen 
 • 1 çorba kaşığı süt tozu 
 • 1 çay bardağı su 
Temizleme toniği hazırlama evresinden önce su kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine fesleğenler katılır, 5-10 dk demlenmesi için beklenir. Karışımın içerisine süt tozu katılır, ılıklaşması için bekletin. Karışım ılıyınca süzülür ve su ayrılır. Oluşan karışım bir pamuğun üzerine dökülür cilde uygulanır. Uygulamadan öncesinde cildin temiz, makyajdan veya kirden arınmış olması ciddi bir ayrıntıdır. Bu silme toniği haftada 2 defa cilde uygulanabilir. 

Pürüzlü Ciltler ve Fesleğenin cilde faydaları
Bazı bireylerin ciltleri sabah yaşta pürüzlü duruma gelmekte, lekeler çıkmakta, ve bununla birlikte de gözle görülebilen sivilce oluşumu gerçekleşmektedir. Şayet bu kişiler gereken önlemleri almazlarsa, sabah yaşlanma, ciltleri için mevzu bahis olabilecektir. Bu sebeple, sivilceli cilde, pürüzlü cilde; ve lekeli cilde, uzman olanlar aracılığıyla fesleğen önerilmektedir. Fesleğen, gerek taze, gerek kuru olarak kullanıldığında, cildin canlılığını arttırır ve cildi temizlemektedir. Haftada 1-2 kez uygulayacağınız fesleğen maskesi, cildinizin ek olarak sıhhatli olmasını sağlayacağı benzeri, sizi yaşlanmalardan ve cilt sorunlarından da uzak tutacaktır. Fesleğenin cilde faydaları sayılırken pürüzlü cilt, lekeli cilt; ve sivilceli cilt için uygulanması gereken fesleğen maskesi, şu pozisyonda uygulanmalıdır. Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir avuç kuru fesleğen atılır. Karışımın içerisine bir kaşık süt tozu ekleyerek ılınmasını bekleyin. Karışım ılıdığı zaman süzün, sonrasında da cildinize, temizleyici karışım olarak, oval hareketler ile uygulayınız.

Cilt Parlaklığında Fesleğenin cilde faydaları
Haftada 1 defa yada 2 defa fesleğen maskesi uygulanırsa pürüzsüz bir cilt için faydalıdır. Bir avuç kuru fesleğen yaprağı bir çay fincanı kaynamış suya atılır. 1 çorba kaşığı süt tozu ek edip, ılık bir hal alıncaya civarı bekleyin. Süzüldükten sonra cildinize iyice masaj yaparak yedirin.  
]]>
Kremalı Fesleğen Soslu Makarna https://www.feslegen.gen.tr/kremali-feslegen-soslu-makarna.html Sun, 25 Nov 2018 10:35:29 +0000 Kremalı Fesleğen Soslu Makarna, makarna herkesin sevdiği bir yemektir. Genç kızların bir çoğunun ilk öğrendiği yemek türüdür. Üniversite öğrencilerinin veli nimetidir. Makarna genelde klasik olarak yoğurtlu, kıymalı, salça Kremalı Fesleğen Soslu Makarna, makarna herkesin sevdiği bir yemektir. Genç kızların bir çoğunun ilk öğrendiği yemek türüdür. Üniversite öğrencilerinin veli nimetidir. Makarna genelde klasik olarak yoğurtlu, kıymalı, salçalı gibi çeşitleri vardır. Ancak dünya çapında bildiğimiz üzere İtalyan aşçılar farklı lezzetler ile makarnayı çeşitlendirmiştir. Son yıllarda ise ülkemizde de İtalyan makarnaları çok tutulan yemek çeşidi olmuştur. Kremalı fesleğen soslu makarna ise yediğinizde fesleğen tadı sizi alır başka diyarlara götürebilir. Restaurantlarda ise İtalyan makarnaları çok pahalıdır ancak yapacağımız bu tarif ile artık evde rahatça daha az maliyet ile yapabilirsiniz.

Kremalı Fesleğen Soslu Makarna İçin Gerekli Malzemeler:
 • Spagetti haricinde 1 paket makarna
 • 1 paket çiğ krema
 • 30 adet yaprak taze fesleğen
 • 70 gram tere yağı
 • 45 mili litre sıvı ayçiçek yağı
 • 175 gram isteğe bağlı mozerella veya beyaz peynir
 • 35 gram tuz
 • 15 gram et bulyon
 • 10 gram kara biber
 • 5 diş sarımsak
Kremalı Fesleğen Soslu Makarna Yapılışı:

Bu tarifte ilk önce makarnayı haşlayın. Makarnalar haşlanırken su kaynadıktan sonra suya tuz ve zeytin yağı koyun. Bunu yapmamızın nedeni ise makarnalar birbirine yapışmasın diyedir. Makarna piştikten sonra sıcak suyuna soğuk su koyun ve makarnayı şoklayın. Daha sonra süzgeçte süzdürün. Derin ve büyük bir tencerenin içinde tere yağını eritin. Eriyen tere yağının içine kremayı koyun ve pişirin. Krema kaynadıktan içine peyniri küçük küçük parçalara ayırın ve içine atın. Peynir eriyene kadar kremayı pişirmeye devam edin. Daha sonra kremaya sırası ile tuzunu, kara biberini, et bulyonunu ve sarımsağı katın pişirmeye devam edin. Daha sonra kaynayan sosun içine makarnayı koyun. Sosun yarısını çekene kadar makarna ile sosu pişirmeye devam edin. Daha sonra makarnaya fesleğeni ilave edin. Birkaç sefer karıştırın ve ocağı kapatın. 5-10 dakika makarnayı dinlendirin. Kremalı Fesleğen Soslu Makarna servise hazır. Serviste tabağı fesleğen yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Fesleğen Kokusu https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-kokusu.html Mon, 26 Nov 2018 06:30:24 +0000 Fesleğen Kokusu, Bu bitki ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmesine rağmen genel olarak Akdeniz ve Ege bölgesi kıyılarında yetişmektedir. Bir diğer adı da reyhan olarak bilinmektedir. Yaprak rengi olarak üst katmanl Fesleğen Kokusu, Bu bitki ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmesine rağmen genel olarak Akdeniz ve Ege bölgesi kıyılarında yetişmektedir. Bir diğer adı da reyhan olarak bilinmektedir. Yaprak rengi olarak üst katmanları yeşil olup aşağı doğru indikçe kırmızı renge döner. Fesleğen çiçekleri yaz sıcaklarının sonuna doğru açar ve o muhteşem kokusunu sergilemeye başlar. Fesleğen yaş halinde iken salata ve yemeklerde kullanıldığı gibi kuruttuğumuz zamanda kullanılabilecek bir bitkidir. Fesleğende bol miktarda k vitamini demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Ve güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Bir çok kişi fesleğeni evlerinde süs bitkisi olarak yetiştirmektedir. Ayrıca salgıladığı kokuya bir çok kişi hayrandır. Sırf kokusu için bile evinde yetiştirenlerin sayısı hiç azımsanamayacak kadar fazladır. Fesleğenin kokusu sivrisinek kovucu özelliğe sahiptir. Ayrıca fesleğenin kokusu baş ağrısını dindirme özelliğine sahiptir. Başınız ağrıdığında derin bir nefes çekmeniz işe yarayacaktır.

Fesleğenin insana huzur veren ayrı bir kokusu vardır bu kokudan faydalanmak için yapraklarını hafifçe karıştırmanız yeterli olacaktır. Fesleğenler oldukça ilgi isteyen bitkileridir ilginizi esirgediğiniz de hemen kurur ve solarlar. Fesleğenler canlı iken yapraklarından koparsanız bile kendini yeniler ve özelliğinden bir şey kaybetmezler. Görüntü olarak fesleğenin çok fazla albenisi olmamasına rağmen elinizi uzattığınız anda en güzel kokularını size sunacaktır. Fesleğen dokunmadığınız sürece kokusunu vermez buda bir anlamda sevgi isteyen her daim sevilmek isteyen bir çiçek olduğunu gösterir. Dokunmanın önemini en iyi vurgulayan çiçektir.

Ayrıca fesleğen kokusunun zihni açtığı unutkanlığa iyi geldiği de bilinir. Kokladığınızda fesleğenin direk olarak hafızayı açan etkisini hissedersiniz. Fesleğen kokusu samimiyetin huzurun kokusudur. Fesleğen kokusu meleklerin kokusu olarak ta bilinir. Bu koku meleklerin vazgeçilmezidir, çünkü bunun hikmeti fesleğenin bir cennet kokusu olmasındandır. Şöyle soğuk bir kış gününde dışarıdan eve geldiğinizi ve fesleğen sosuyla hazırlanmış sıcak bir makarnanın kokusunu hayal edin. Bu koku insana direkt olarak evde olmanın huzurunu yaşatır. Ve yine bazı restoranların önünden geçerken zeytinyağına karışmış sarımsak ve fesleğen kokusu insanın iştahını öyle bir açar ki sanki içeri girseniz her şeyi silip süpürecek kadar aç hissedersiniz kendinizi. Fesleğen hem tadıyla hem kokusuyla eşi benzeri bulunmaz muhteşem bir bitkidir. Bu bitkiyi evlerimizden, balkonlardan, saksılardan eksik etmemeliyiz. Fesleğenin bir başka faydalı özelliği de hem kokusuyla hem de ağızda çiğneme özelliği ile sigarayı bıraktırmasıdır. Bu kötü alışkanlığa da dur diyebilen bir bitkiye daha ne denilebilir ki. Bu kadar cezbedici bir koku yoktur sanırım.


  

  


]]>
Taze Fesleğen https://www.feslegen.gen.tr/taze-feslegen.html Mon, 26 Nov 2018 13:12:39 +0000 Taze fesleğen, tüylü bir yapıya sahip olan bitki, 60 santime kadar boylanabilir. Yuvarlak ve oval yaprakları vardır. Bitki beyaz ya da kırmızı çiçek açar. Çok yıllık otsu bir bitkidir ve aromatik bir tada sahiptir. Taze fes Taze fesleğen, tüylü bir yapıya sahip olan bitki, 60 santime kadar boylanabilir. Yuvarlak ve oval yaprakları vardır. Bitki beyaz ya da kırmızı çiçek açar. Çok yıllık otsu bir bitkidir ve aromatik bir tada sahiptir. Taze fesleğen farklı sos ve et yemeklerine lezzet katmak için mutfaklarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Taze fesleğen geleneksel tıpta da birçok hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle mide ağrısı ve gastrit için yaygın şekilde faydalarından yararlanılan taze fesleğen, antiseptik bir bitki olarak da bilinmektedir. Fesleğen sağlık için taze yapraklarından çay hazırlanarak kullanılabilir. Fesleğen çay şeklinde hazırlanıp tüketildiğinde vücut için faydalı güçlü besinler sunar. Folik asit, demir, kalsiyum, selenyum, A ve E vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Antioksidan bakımından da mükemmel bir kaynak olan taze fesleğenin faydalarından yararlanmak için çay olarak içilebilir.

Taze fesleğen faydaları

Fesleğen çay olarak demlenip içilirse öksürük, soğuk algınlığı, astım gibi üst solunum yoluna bağlı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etki sağlar. Balgam söktürücü etkisinden dolayı yaygın şekilde kullanılmaktadır. Solunum yolu alerjileri ve iltihaplarına karşı da iyi gelir.

Taze fesleğen kullanılarak hazırlanan çay, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçeriğinde bol miktarda magnezyum barındırır. Kan damarlarının aktif ve düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Bu özelliği damarlarda kolesterol birikimini engeller. Taze fesleğen içeriğinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin vereceği zararları minimuma indirir. Düzenli kullanıldığında kolesterolü kontrol eder.

Taze fesleğen, strese karşı faydalıdır. Stres nedeniyle vücutta oluşan olumsuzlukları gidermek için fesleğen çay şeklinde hazırlanarak düzenli içilebilir. Stresle baş edebilmek için mükemmel bir tercihtir.

Taze fesleğen, ülser tedavisinde kullanılabilir. H.pylori adlı bakteri üzerinde olumlu etkiler vardır. Fesleğen içinde bulunan organik yağlar ülsere karşı koruyucu etki sağlar ve ülserin yayılmasını önler.

Kanserle mücadele etmek için fesleğenden yararlanılabilir. Radyasyon sebebiyle meydana gelen kanser ve tümöre karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Akciğer kanserini engelleyecek antioksidanlar bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Taze fesleğen diyabet için düzenli kullanılabilir. Fesleğen çay şeklinde hazırlanıp düzenli tüketildiğinde diyabet tedavisinde başarılı olur. Diyabetlilerde kan şekerini azaltır. Diyabet tedavisi içinde alternatif bir bitkidir.

Artrit ağrıları için fesleğenden yararlanılabilir. Artrit ağrılarına karşı doğal ve bitkisel tedavi arayanlar taze fesleğenden yararlanabilir. Artrit için çay olarak demlenip günlük içildiğinde ağrıların hafiflemesini sağlar.

Taze fesleğen bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller doğal yollardan bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Beraberinde vücudu birçok kronik hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.

Böbrek taşlarının oluşumunu engeller, oluşan taşların erimesine yardımcı olur. Diüretik etkisiyle doğal detoks arayanlar fesleğen kullanabilir. İdrar yolu ve böbrekleri temizlemek amacıyla fesleğen suyu balla tatlandırılarak içilebilir.

Taze fesleğen cilt sağlığı içinde faydalı bir bitkidir. Cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılamak için fesleğenden yararlanılabilir. Vücuttan toksin ve zararlı atıkların atılmasını kolaylaştırır. Cildi enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Ciltte oluşan kırışıklıklara ve çizgilere yol açan serbest radikallerle mücadele etme oranını arttırır.

Taze fesleğen kilo vermek için kullanılabilir. Uygun bir diyet ve egzersiz ile birleştirilen taze fesleğen çayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Yağ]]> Fesleğen Reyhan https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-reyhan.html Mon, 26 Nov 2018 19:32:31 +0000 Fesleğen reyhan, Fesleğen bitkisi ballıbabagiller familyasından tek yıllık bir bitki olup, genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Bitki yapı olarak dağ eteklerindeki yamaçlarda büyümeyi sever. Mor yeşil ve Fesleğen reyhan, Fesleğen bitkisi ballıbabagiller familyasından tek yıllık bir bitki olup, genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Bitki yapı olarak dağ eteklerindeki yamaçlarda büyümeyi sever. Mor yeşil ve geniş yaprakları vardır. Bu iki bitki de yapısındaki aromalardan ötürü oldukça yoğun baharat hissiyatı veren bitkilerdendir. Özellikle İtalyanların baş tacı haline gelen fesleğen reyhan bitkisi, Uzak doğu ve Akdeniz mutfaklarının doğu kökenli göçebeleri olarak da adlandırılır. Yemeklerde kullanılan ve bunun için tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya Kıtasının dönenceler arasında kalan bölgelerine kadar dayansa da, günümüzde dünyanın diğer ılıman bölgelerine de yayılma göstermiştir. 

Fesleğen reyhan bitkisinin yapısal özellikleri

Yetişkin fesleğenlerin boyları ortalama olarak yirmi ile altmış santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Fesleğen reyhan bitkisinin renkleri açık yeşil renkten, koyu yeşile doğru değişen yaprakları vardır. Yaprakları renkli ve kokuludur. Yaprakları yumuşak olup, bir ile beş santimetre arasında uzunluğu vardır ve ortalama olarak bir ile üç santimetre arasında genişliğe sahiptir. Fesleğen reyhan bitkisinin yaprakları Kıvrıktır ve çiçeklerinin kısa iğneleri vardır. Yaprakları kısa ve kokusu tıpkı rezeneyi andırır. Fesleğen bitkisi soğuğa karşı çok duyarlı olan bir bitkidir. En çok kuru ve sıcak ortamları seven Fesleğenin kullanımı kurutulmuş halde veya taze çiçekli dalları ve tohumlarıdır. Hem kurutularak hemde taze olarak kullanılan fesleğen, çiğ yada pişirilerek de yemeklerde kullanılabilmektedir. Fesleğen reyhan bitkisini pişirildiğinde tadını çabuk kaybetmesinden ötürü, genelde yemeklere en son anda atılır. Türk mutfağında bu bitki genellikle yemek ve salatalarda baharat olarak kullanılmaktadır. Bitki yapısında uçucu yağ taşımaktadır. Bitkinin bu uçucu yağı içerisinde linalol, estragol,rinen ve cineol mineralleri vardır. Fesleğen reyhan bitkisi, yerli bir Anadolu bitkisi değildir.

Fesleğen reyhan bitkisinin kullanım alanları

Ana vatanı Hindistan ve İran çevreleridir. Özellikle akşamları açık alanda yenen yemeklerde masaların kenarlarına yerleştirilen fesleğen bitkisinin bu aromatik özelliği sinek ve benzeri uçucu böceklerin yaklaşmasını engeller ve görsel bir süsleme katar. Ayrıca bebeklerin olduğu odalara da yerleştirilen fesleğen reyhan bitkisi kokusu sayesinde yine bebeklerin uçucu böceklerden korunmasını sağlar. Bitkinin sinek gibi uçucu böceklere karşı koruyucu bir etkisi vardır.  

Uzak doğu ülkelerinden özellikle Thai mutfağının vazgeçilmez bitkilerinin başında gelir. Birçok kaynak kitabında Orta Çağ‘da zehirli olduğuna inanıldığı için bu iki bitkinin de kullanımından ve ekiminden kaçınılırmış. Eski Yunan kültüründe ise bu iki bitki kötülüklerden korunma ve tıpta çok sık kullanılırmış. Mısır ülkesinde ise kutsanmak amaçlı olarak tapınakların kenarlarına dikilen bir bitki olarak karşımıza çıkmıştır. 

Fesleğen bitkisi halk dilinde bir çok isimle adlandırılmıştır. Bunların başında da Fesliyen, rahan, reyhanotu, peslan, ırıhan gelmektedir. Fesleğen reyhan bitkisi kanser türü hastalıklarda oluşma riskini azaltan bir yapıya sahiptir. Ayrıca, sinir sistemi ve sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi de görülmüştür. Aynı zamanda gaz söktürücü etkisi sayesinde midede rahatlama yaratması, mide şişkinliğine ve mide kramplarına karşı etkili olması da ayrı özelliklerindendir. Anne sütünü artıcı özelliğe de sahip olan fesleğen reyhan bitkisi ayrıca koliklerde de olumlu etkilere sahiptir. Bunların dışında gerginlik, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyon durumlarında sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Bitkinin kendi öz suyu, böcek ve sinek ısırıklarının tedavisinde direk ısırılan bölgeye sürülerek kullanılmaktadır. Fesleğen reyhan aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe de sahiptir. Fesleğen reyhan bitkisinin insanlar üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.   
Fesleğen Dikimi https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-dikimi.html Tue, 27 Nov 2018 11:05:23 +0000 Fesleğen Dikimi: Fesleğen ballıbabagiller familyasından tek yıllık genellikle ılıman bölgelerde yaşayan bir bitki türüdür. Fesleğenlerin yetişkinlerinde boy genellikle 20 ile 60 cm arasında olur. Renkleri açık yeşilden Fesleğen Dikimi: Fesleğen ballıbabagiller familyasından tek yıllık genellikle ılıman bölgelerde yaşayan bir bitki türüdür. Fesleğenlerin yetişkinlerinde boy genellikle 20 ile 60 cm arasında olur. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Yaprakları yumuşak olur 1-5 cm arasında uzunlukta ve 1-3 cm genişlikte olurlar. Fesleğen soğuğa karşı çok duyarlıdır genellikle sıcak ve kuru ortamlarda yetişir.

Fesleğen bahçe ve balkonların hoş koku kaynağı haline gelmiş ayriyeten mutfaklarında başköşesinde yerini almaya başlamıştır. Sofralarda tüketimi artmaya başlayan fesleğen üreticiler için yeni bir gelir kapısı olmaya adaydır.

Fesleğen İklim Şartı: Fesleğenin tek ihtiyacı sıcak havadır suya fazla ihtiyaç duymaz yetiştirilmesi çok kolaydır. Fesleğen iklim şartları sağlandıktan sonra senenin her döneminde yetiştirilebilir. Kışın bitimi ilkbaharın başlarında mart ayının sonuna doğru dikimi yapılır ve sonbahara kadar tazeliğini koruyarak yeşil kalır. Fesleğen bahçelere dikildiği gibi balkonlarda saksılarda yetiştirilmektedir. Balkonda saksıda yetiştirilecek fesleğenler toprak ısısı uygun olduğunda mart ayının ortalarında yapılır. Toprak ısısı gereken derecede ise ekilen fesleğen tohumları 10 gün içinde çimlenmeye başlar. Fesleğen ekilen saksılar veya bahçe mutlaka gün içinde 4 saat güneş ışığını almalıdır, fesleğenin tek ihtiyacı bol güneş ve sıcak havadır.

Fesleğen Dikiminde Toprak İsteği: Fesleğen yetiştiriciliğinde en büyük sorun mantar hastalığıdır. Be nedenle Fesleğen yetiştirilecek toprağın kompost yöntemle hazırlanmış doğal humusla karıştırarak zengin hale getirilmelidir. Fesleğeni saksılara dikecekseniz toprak drenajı önemli olduğu için saksının en alt katına biraz çakıl taşları konmalıdır. Ardında ceviz kabuğu veya Antep fıstığı gibi kuru yemişlerin kabuklarını koyabilirsiniz. Bunların üzerine de humuslu toprağı ilave edin ve ekiminiz yapın. Fesleğen aşırı suyu sevmedikleri için toprağının geçirgen olması gerekir ve doğru drenaj sağlanması çok önemlidir.

Fesleğen Fidelerinin Dikimi: Fidelerin dikimi yapılmadan önce bahçenin tava gelmiş olması gerekir. Toprak ısısının uygun olması, don olayının geçmiş olması, toprağın ısısının yeterli olması gerekir. Toprağın yeterli mineralli olması gerekir fesleğen organik gübreyi sevdiği için iyi yanmış organik gübre, torf gıda takviyesi yapılmalıdır. Fidelerin dikimi mümkün olduğunca buharlaşmanın ve rüzgarın en az olduğu gün veya ikindi yapmanız gerekir.

 Fesleğen yetiştirilecek alanın güneş ışınlarının çok aldığı yer olmalıdır. Nedeni ise fesleğen sıcağı çok sever olması fesleğenleri rüzgar almaması gerekir rüzgar ve soğuktan korunması gerekir. Dikim esnasında fidelerin Aralıkları 25-30 cm boşluk bırakılmalı ve kökleri 5-7 cm toprağın altında olmalıdır. Aralarında bırakılan boşluklar fidelerin daha iyi oksijen alması için havanın iyi devir daim olması gerekir. İyi oksijen almış fideler daha gür büyür ve uzun ömürlü olurlar. Fesleğenlerin aralarında oluşacak yabani otları arada temizlenmeli ve hava yolu açılmalıdır. Fidelerin dikimi tamamlandığı zaman mutlaka can suyu verilmelidir.

Fesleğen Fidelerinin Sulama İşlemi: Fesleğen çok suyu seven bir bitki olmadığı için haftada bir defa iyice sulamak yeterlidir. Yazın çok sıcak havalarında sulama işlemi haftada 3-4 defa derinlemesine yapılmalıdır. Fesleğenlerin yaprakları sararmaya başladığında suyu fazla verdiğiniz içindir fakat kurumaya başlaması ise az su verildiği içindir. Fesleğen sulaması dipten yapılmalı yapraklara su değmemesi gerekir.

Fesleğen Biçilmesi: Fesleğenler gür ve boyu 10-15 cm geldiği zaman yapraklarını veya dallarını koparmak yerine makas ile üst yapraklarını kesilmeli. Makasla kesim yapıldığında tekrar büyümeleri daha gür olacaktır. Fesleğenin daha lezzetli mis kokulu olması için haftada bir kesimi yapılmalıdır. Ayrıca mümkünse hasat olgunluğuna erişmiş ve kartlaşmamış sürgün ve yapraklarını birinci yaprak boğumunun az üzerinde yapılmalıdır.

]]>
Fesleğen Nasıl Bakılır https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-nasil-bakilir.html Wed, 28 Nov 2018 02:02:04 +0000 fesleğen Nasıl Bakılır, Fesleğenin bakımı son derece kolaydır zahmetsizdir. Yemekler ve salatalar için aroması ile çok iyi bir tatlandırıcıdır. Özellikle salatada ve soslarda ve çorbalarda tercih edilir. Dünya üzerinde fesl fesleğen Nasıl Bakılır, Fesleğenin bakımı son derece kolaydır zahmetsizdir. Yemekler ve salatalar için aroması ile çok iyi bir tatlandırıcıdır. Özellikle salatada ve soslarda ve çorbalarda tercih edilir. Dünya üzerinde fesleğen baharatı en çok uzak doğuda kullanılır. Fesleğen strese karşı çok etkili olan bir bitkidir stresi gidererek insanları sakinleştirir. Yapılan araştırmalarda stresten kaynaklı cinsel problemleri olan kişilerin 2 ay boyunca, günde 120 gram fesleğen tükettiklerinde bu sorunlarının % 87.5 oranında azaldığı görülmüştür. Fesleğen insan sağlığı için önemli bir bitkidir, sağlık açısından faydaları çok fazladır. Bizlerde bundan faydalanabilmek için saksıda fesleğen yetiştirebiliriz. Şimdi fesleğen bakımının nasıl olacağını açıklayalım. 
Fesleğen yetiştiriciliğinde önce toprak seçimi ile işe başlanmalıdır. Ekim yapılacak yerin toprağı zayıf ise  humus ile zenginleştirmemiz gereklidir. Fesleğenin kökleri su içerisinde kalmayı sevmediğinden, ekim yapılacak toprağın su geçirgenliğinin olması önemlidir. Sürekli çamur içerisinde olan  toprağa fesleğen ekimi yapamayız. Ayrıca ekim yapılacak alanın bol güneş alıyor olmasına da dikkat edilmelidir. Fesleğenin dondan ve rüzgardan da koruması gereklidir, fesleğen dondan hemen zarar görür. Ekim esnasında fidelerin arsında 20 cm boşluk olacak şekilde dikimi yapılmalıdır. Fesleğenler 10-15 santim büyüdükten sonra yabani otlardan temizlemeli ve toprak ara ara çapalanmalıdır. Fesleğeni toplarken üst kısımdaki yapraklar makasla kesilerek budanmalıdır, bu sayede alttan yeniden fesleğen fidelerinin büyümesine olanak sağlanmış olursunuz. Yeni fideler çok daha hızlı gelişirler ve aromaları daha yoğun daha güzel olur. 

Fesleğenin sulanması: Fesleğen sulanırken yapraklarına suyun değmemesine özen göstererek torak kurudukça sulamak gerekir. Fazla sulanırsa sararır az sulanırsa da kurur orta yolun bulunması gerekir.

Saksıda fesleğen bakımı: Fesleğeni toprak dışında saksıda da yetiştirebiliriz, hatta bir çok insan saksıda fesleğen yetiştirir. Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırdığından mutfakta yada balkonlarda yetiştirilmesi tercih sebebidir. Toprak olmayan plastik saksılar tercih edilmelidir. Saksıya katacağımız toprağı marketlerde satılan çiçek toprağı ile karıştırıp zenginleştirdikten sonra fidelerin dikimini yaparsak daha iyi verim alırız. Saksının altında fazla suyun çıkması için küçük deliklerin olduğuna dikkat edilmelidir, çünkü fesleğen çamurda kalmayı sevmez saksıdaki suyun akıp gitmesi gerekir. Aşırı sıcak olmayan zamanlarda haftada bir kez sulanmalıdır. Çok sıcak zamanlarda ise toprağın üzeri kurudukça sulanmalıdır. Fesleğen doğası gereği ışığı çok sever bu sebepten fesleğen yetiştirebilmek için, bol güneşli ortamlar tercih edilmelidir. Saksının günde enez 3-4 saat Güneş alan yerlere konulması gerekir. 
]]>
Saksıda Fesleğen https://www.feslegen.gen.tr/saksida-feslegen.html Wed, 28 Nov 2018 09:11:25 +0000 Saksıda fesleğen, birçok kişinin evinde beslediği doğal parfüm etkili bir çiçektir. Son derece etkili kokusuyla bulunduğu ortama güzel kokular saçan fesleğen çiçeği, bazı insanlar tarafından salata malzemesi olarak da kullan Saksıda fesleğen, birçok kişinin evinde beslediği doğal parfüm etkili bir çiçektir. Son derece etkili kokusuyla bulunduğu ortama güzel kokular saçan fesleğen çiçeği, bazı insanlar tarafından salata malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Fesleğenin saksıda yetişmesi nedeniyle birçok kişi evlerinde bu mükemmel çiçekleri bulundurmaktadır. Özellikle mutfakta bulunan fesleğen çiçekleri mutfağınızın çok daha güzel kokmasına neden olmaktadır. Saksıda fesleğen bitkisinin beslenmesi ve tüketilmesi durumunda son derece olumlu faydalar görülebilmektedir. Fakat günümüzde insanların yetiştirdiği saksıda fesleğen çiçeği tüketilmek amacıyla yetiştirilmemektedir. Bu bitki eğer saksıda yetiştiriliyorsa çok büyük bir ihtimalle kokusu ve güzelliği nedeniyle yetiştirilmektedir. Saksıda fesleğen, aslında insanların küçük ayrıntılardan bile zevk almalarının bir göstergesidir. Normalde basit bir çiçek olan bu bitki, göstermiş olduğu etkisiyle insanlara kendisini sevdirmektedir. Bu bitki özellikle ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetiştiği için bu bölgelerde saksıda fesleğen yetiştirilmesi çok daha yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Saksıda fesleğen ilk zamanlarda tek dal olarak dikilse bile daha sonraki dönemlerde tohumlarını dibine döker ve hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Bu nedenle tek bir fesleğen tohumu bile saksıda fesleğen yetiştirilmesi için yeterli olmaktadır. Saksıda fesleğen, özellikle son zamanlarda çok daha fazla görülen bir durumdur. Daha öncelerde insanlar tarafından çok sık bir şekilde yetiştirilen sardunya bitkisinden çok daha fazla yetiştirilmektedir. Özellikle bu bitkinin saksıda yetiştirilmesi nedeniyle cam kenarlarında çok karşılaşılır bir hale gelmiştir. İnsanlar bu bitkiyi daha çok süs olarak değerlendirmektedir. 

Saksıda fesleğen bakımı nasıl yapılır

Saksıda fesleğen yetiştirilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli durum tabi ki saksının bulunduğu bölgedir. Çünkü saksıda fesleğen yetişmesi için bol bol ışık gerekli olacaktır. Bu nedenle birçok insan güzel durmasının yanı sıra ışık görmesi için fesleğeni cam kenarına koymaktadır. Saksıda fesleğen tam olarak yetiştirilebilmesi için günde en az 4 saat kadar sürekli güneş görmesi gerekmektedir. Sizlerde saksıda fesleğen yetiştiriyorsanız kesinlikle günlük olarak güneş görebileceği bir yere koymayı unutmayın.

Saksıda fesleğen yetiştirme durumunda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de toprak seçimidir. Bazı insanlar fesleğen için aşırı gübre bulunan toprakları kullanmaktadır. Bu topraklar fesleğenin köklerinin yanmasına neden olacağı için gübre oranı dikkatli ayarlanmalıdır. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki fesleğen toprağında sık görülen mantar problemi saksıda fesleğen yetiştirenler için çok ciddi bir sorundur. Direk olarak fesleğenlerin ölmesine neden olan mantarların uzaklaştırılması için su aralıklarını iyi belirlemelisiniz. Son olarak belirtmek isterim ki saksıda beslenen fesleğenin çok büyümesi durumunda üst yapraklardan budama yapabilirsiniz. Yapacağınız yapraklar üzerinde tohum varsa tohumları saksıya dökebilirsiniz. Bu şekilde fesleğen bir diğer dönem daha da fazla olacaktır. 

Saksıda fesleğen sulaması:

Saksıda fesleğen yetiştiren insanların en çok dikkat etmesi gereken durumlardan biri de sulama aralıklarıdır. Bu bitki birçok zaman su istemeyen bir bitkidir. Bu nedenle sık sık bitkiyi sulamanız bitkinin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle en fazla haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Fesleğen bitkisi, her nerede yetiştirilirse yetiştirilsin kuraklığı sevmektedir.
]]>
Fesleğen Kremi https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 20:26:21 +0000 Fesleğen Kremi; shea yağı içerir. Fesleğen kremi içerisinde bulunan eugenol ilem anestezik etki sağlamaktadır  Ayrıca fesleğen içerisinde kafur ve thymol denilen bileşikler sayesinde kaşıntıya karşı etkilidir Fesleğen kremi Fesleğen Kremi; shea yağı içerir. Fesleğen kremi içerisinde bulunan eugenol ilem anestezik etki sağlamaktadır  Ayrıca fesleğen içerisinde kafur ve thymol denilen bileşikler sayesinde kaşıntıya karşı etkilidir Fesleğen kremi hem el hemde vücud için kullanilabilir. Fesleğen kremi içinde bulunan gliserin sayesinde cildi çok iyi nemlendiriyor. Fesleğen kremi içinde bulunan gliserin sayesinde uzun süre cildin nemli kalmasını sağlıyor. Fesleğen krem kullanan kişilerde hava ne kadar soğuk olursa olsun veya Ayaz kesinlikle ellerde kuruma çatlama gibi bir durum söz konusu olmaz fesleğen krem tür tarafından çok çabuk edilmektedir ve sen kremi kokusu Çok hoştur ve sen krem Ayrıca böcek Barış evlerinde uzak tutma gibi bir özelliğe sahiptir özellikle Sivrisineklerin yoğun olduğu dönemlerde verilen kremi kullananlar acsm1 renkler yaklaşamaz fesleğen kremi fiyatı 5 liradır Ayrıca çok uygundur ekonomiktir

Fesleğen kremi kullanımı; Cilde sürerken çok yoğun sürmeye gerek yok. Yoğun bir şekilde sürüldüğü zaman parlak ve yağlı bir görünüme sebep olur. Eller için nohut kadar krem yeterli olur. 
Fesleğen kremi içeriği;

Deiyonize su, gliserin, ceteareth 20 (yağın suyun karışması ni sağlayan bir madde), ceteareth 12, paraffinum, D-panthenol, allantoin, Stearik asit (doymuş yağ asiti), petrolatum ve daha pek çok madde içermektedir. 

Domates ve fesleğen kremi; 

Domates ve fesleğen kremi gözenekleri sıkılaştırır.  Cildi canlandırır. Ayrıca cildi besler. Yağlı ve karma ciltler için kullanılabilir.  İçerisinde bulunan doğal yağlar, fesleğen yağı ve odunu yağlar sayesinde siyah nokta ve akneleri çok etkili bir kremdir. 
]]>
Fesleğen Baharatı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-baharati.html Thu, 29 Nov 2018 10:39:29 +0000 Fesleğen Baharatı, Fesleğenin Ana vatanı Güney Asya'dır. Akdeniz iklimini de kendi içinde bulunduran Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerinde sıkça yetiştirilir. Fesleğen Akdeniz'in Vazgeçilmez baharatıdır. Bu bahara Fesleğen Baharatı, Fesleğenin Ana vatanı Güney Asya'dır. Akdeniz iklimini de kendi içinde bulunduran Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerinde sıkça yetiştirilir. Fesleğen Akdeniz'in Vazgeçilmez baharatıdır. Bu baharat sadece Türk mutfağında değil İtalyan ve Fransız mutfaklarında da kullanılır. Eski Mısırlılar, Yunanlılar fesleğeni çeşitli amaç için kullanmışlardır. Romalılar için o aşkın simgesiydi.  
 
Evimizde küçük saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirebileceğimiz fesleğenin diğer adı reyhandır. Yapraklarına dokunduğunuz anda elinizde çok hoş bir koku bırakır. Özellikle ege köylerinde misafirlerin önüne konan 'hoş geldin' çiçeğidir.

Fesleğen baharatı hangi yemeklerde kullanılır

Genellikle domates soslu ve salçalı yemeklere oldukça yakışır.  Taze ya da kuru yapraklar nane gibi et, balık ve salatalara, başka kimi yemeklere eklenir. Salatalarda, kabak, enginar, bezelye, patates, dolma aklınıza gelebilecek bir çok yemekte ayrıca makarna baharatı (örneğin pesto susu) olarak pizza baharatı olarak kullanılabilir. 

Fesleğen Baharatı nasıl kullanılır

Fesleğenin yapraklı olan dalları baharat olarak kullanılmaktadır. Fesleğenin hoş kokusu başka hiç bir baharat benzemez. Fesleğenin tamamlayıcısı sarımsaktır. Sarımsağın keskin kokusunu bastırarak mükemmel bir tat oluşturur. Taze yapraklar gerektikçe genç sürgünlerle birlikte koparılır. Fesleğen baharatı oldukça güzel bir koku ve tat bırakır her kullandığınız yiyecekte. Fesleğen baharatı hem taze hem de kurutularak kullanılabilir. Pişmiş ya da pişmemiş yemeklerin içine atabilirsiniz. Ancak bana sorarsanız yemekler pişmeden fesleğen baharatını atmayın çünkü hem keskin kokusunu hem de tadını yitiriyor. Bu yüzden yemeklere son anda katılması tavsiye edilir. Eğer kurutulmamış taze olarak kullanacaksınız bıçakla doğramayın kararır, elle parçalamanız daha uygun olacaktır. Ayrıca fesleğen kokusuyla tahtakurusu ve sivrisinek gibi zararlı canlıları uzak tutar.
]]>
Fesleğen Kurusu https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-kurusu.html Thu, 29 Nov 2018 11:56:32 +0000 Fesleğen kurusu, Dünyada doğada bulunan milyonlarca bitkilerden bir tanesi olan fesleğen diğer tüm bitkilerde olduğu gibi bilinçli bir şekilde kullanıldığında çok besleyici ve faydalı olan bir bitkidir. Ülkemizde pek çok yerd Fesleğen kurusu, Dünyada doğada bulunan milyonlarca bitkilerden bir tanesi olan fesleğen diğer tüm bitkilerde olduğu gibi bilinçli bir şekilde kullanıldığında çok besleyici ve faydalı olan bir bitkidir. Ülkemizde pek çok yerde yetişen bu bitki özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülmektedir. Ballıbabagiller familyasından olan bu bitki ılıman bir iklim yapısında yetişen bir bitkidir. Fesleğen bitkisi tek yıllık bir bitki çeşidi olup yaprak ve çiçekleri kurutularak kullanılır. Taze olarak kullanılan fesleğen bitkisinin yapraklarının ucunda uçucu yağlar olduğundan kokusu etraftaki bütün zararlı uçucuları uzak tutmaya yarar. 

Fesleğen bitkisi kendine has keskin ve aromatik kokusu ile kuru yada taze olarak kullanılır ve nanenin kokusu ile yarışır bir bitkidir. İçeriğindeki mineraller ile karın ağrısı, mide asidi gibi sağlık sorunlarına da iyi gelir. Kurutulan fesleğen bitkisinin ayrıca çayı da yapılarak içilebilmektedir. Genellikle kurutulmuş olsa da fesleğen bitkisi mineralleri ısı gördüğünde çok çabuk kaybettiği için yemeklerde en son atılan bir bitkidir. 

fesleğen kurusu yapılışı

Fesleğen bitkisi gibi kokulu olan bitkilerin topraktan kesilme işlemi esnasında akşam saatleri olması önemlidir. Güneşin öğlen sıcağında kesilir ise, kalan köklerin kesilen uçları yanarak yeniden ışkınlaması etkilenebilir. Fesleğen bitkisinin kurutulmadan önce temizlenmesi ve yıkanması gerekir. Suyun öldürmemesi için bir iki saat aralığında güneşte bekletilerek suyunun kurutulması gerekir. Daha sonrasında ise gölge olan bir yerde kurutmaya bırakılan fesleğen bitkisi toz olmayan ve rüzgar olmayan bir yerde sıcak ortam içerisinde kurutulmalıdır. Direk güneşte bekletilen yeşil bitkilerde kararmalar meydana gelebilir. Bu durumda o güzel yeşil görüntüsü kaybolur. fesleğen bitkisinin kurutulma işlemi esnasında dikkat edilecek bir diğer noktada sergisinin bez olmasıdır. Bu sayede sıcaktan dolayı terleme yapmadan istenilen şekilde çürümesi engellenerek kurutulur. Daha sonrasında içerisinde bulunan kalın damarlarını temizlemek için ise iyice kurutulduktan sonra ellerinizi kullanarak yine biz bez içerisine ufalanması gerekir. Daha sonra uzun süre tazeliğini koruması için içi kuru cam kavanozlarda muhafaza edilir. Böylelikle kullanacağız yemeklerde çok uzun süre kullanabilirsiniz. Afiyetle olsun. 
]]>
Fesleğen Çeşitleri https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 06:21:11 +0000 Fesleğen çeşitleri, Evlerimizin bahçelerinde güzel kokması için kullandığımız, aynı zamanda sinek kovucu özelliğinin olması ve yemeklerde, salatalarda ve soslarda kullandığımız ferahlatıcı ve lezzet verici bir bitkidir. Na Fesleğen çeşitleri, Evlerimizin bahçelerinde güzel kokması için kullandığımız, aynı zamanda sinek kovucu özelliğinin olması ve yemeklerde, salatalarda ve soslarda kullandığımız ferahlatıcı ve lezzet verici bir bitkidir. Nane kadar kesif semizotu gibi de etli bir yapıya sahip değildir. Bir çok çeşidi bulunan fesleğeni ister kurutulmuş, isterseniz de çiğ olarak tüketebilirsiniz. 

Fesleğen yetiştirmede dikkat edilecek hususların başında ışığı seven bir bitki olduğundan güneş ışınlarına en az 4 saat maruz kalacak şekilde ekilmeli ve sulama aralıkları ayarlanmalıdır. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile hatta koyu bordo olabilir. Yaprakları yumuşak bir yapıya sahiptir. Soğuğa karşı çok duyarlı olan fesleğen bitkisi yerleşim ve arazi olarak kışın yoğun geçtiği yerlerde üretimi çok zordur. Genelde fide yetiştiriciliği yapılarak fesleğen üreten soğuk yerler don olaylarından sonra sonbahar aylarında ekim yaparlar. 

Fesleğen bitkisinin diğer adı da reyhandır. Yetiştiriciliği zahmetsiz ve kolaydır. Herkesin bahçesinde yetiştirebileceği ve birçok kullanım alanı olması fesleğenin talep yoğunluğunu arttırmaktadır.  

Fesleğen çeşitleri;
 • Tarçın fesleğen,
 • Baharatlı çalı fesleğen,
 • Opal fesleğen,
 • Karışık tomurcuk fesleğen,
 • Tayland Fesleğen,
 • Afrika mavisi fesleğen,
 • Ceneviz fesleğen,
 • Limon fesleğendir.
Tarçın fesleğen: Bu bitki baharatlı tadı keskinleşmeden, yani büyümeden hasat edilir ve mikro fesleğen olarak bilinir.

Fesleğen ÇeşitleriBaharatlı çalı fesleğen: Yapraklarını gövdeden ayırmadan ve tam olgunlaşmadan kullanılır.

Opal fesleğen: Koyu mor renkte olan bu fesleğen karanfil tadına sahiptir. genelde tatlı türlerinde sos-şurup ve kokteyller için kullanılır.

Karışık tomurcuk fesleğen: Aromatik ve meyan kökü tadı vardır. Mor renktedir ve genellikle soslarda kullanılır.

Tayland fesleğeni: Bu fesleğen çeşidinin bir çok türü vardır. anasonlu bir aroma tadına sahiptir. bitki ısıtıldığında bile bu tadı kaybolmaz ve kokulu bir sos türü olarak kullanılır.

Afrika mavisi fesleğen: Bu fesleğen çeşidimiz et ve tavuk yemeklerinde anasonlu ve baharatlı  tadından dolayı sos olarak kullanılır.

Ceneviz fesleğen: Sos için kullanılan bu fesleğenin tadı  tatlıdır. Sos için kullanılır ama sosta ki diğer malzemelerin tatlarını bastırmaz ve lezzetine lezzet katar. 

Limon fesleğen: Ekşi bir tada sahip olan bu fesleğende soslarda kullanılır ama aynı zamanda balık türleri içinde kullanılır ve eşsiz bir lezzet verir.

Bu bitkinin kullanım yerleri yaprakları dalları ve çiçekleridir. Yapraklarında Uçucu bir yağ taşıyan bitki yaydığı koku sayesinde ortamın havasını değiştirir. Özellikle yaz aylarında etrafta uçuşan sinek ve haşereleri kovma özelliği dokunulduğunda yaydığı kokudur. Ayrıca fesleğen bitkisini piknik yaparken mangala yapraklarını atmak zararlıları yok eder. Fesleğeni ektiğimiz yere domates de ekerseniz kokuları birbirini etkiler ve daha aromatik kokular elde edersiniz.  
]]>
Fesleğen https://www.feslegen.gen.tr/feslegen.html Fri, 30 Nov 2018 18:56:59 +0000 Fesleğen, ılıman bölgelerde yetiştirilen ballıbabagiller familyasında ocimum türü olan tek yıllık bir bitki türüdür. Yetiştiğinde genellikle boyu 20-60 cm kadar olur. Fesleğenin anavatanı Güney Asya bölgesidir. Ülkemizde d Fesleğen, ılıman bölgelerde yetiştirilen ballıbabagiller familyasında ocimum türü olan tek yıllık bir bitki türüdür. Yetiştiğinde genellikle boyu 20-60 cm kadar olur. Fesleğenin anavatanı Güney Asya bölgesidir. Ülkemizde de ılıman iklimin hüküm sürdüğü kıyı bölgelerde yetiştirilir. Bitkinin gövdesindeki renk tonu yeşilden kırmızıya kadar gider. Tohumları da koyu kahve renkte ve göz yaşı biçiminde olur. Yaz sonu geldiğinde çiçek açar. Çiçekleri de beyaz, pembe ve sarımsı renk tonlarında olur.

Fesleğen hem taze olarak kullanılabilir, hem de kurutulmuş olarak kullanılır. Özellikle yöresel yemek tariflerinde fesleğenin çok fazla kullanıldığını görürüz. Kendine has bir aroması olduğundan, pek çok kişi tarafından sevilir. Ayrıca fesleğenin şifalı özellikleri de bulunmaktadır. Fesleğenin yetiştirildiği yerlerde, her evde bir saksının içinde fesleğen görebilirsiniz. Çünkü sivrisinekleri de uzaklaştıran bir etkisi vardır. Kokusu insanlarda sakinleştirici etkiye yol açar. Vücuttaki ağrılara, eklem hastalıklarına ve bronşite iyi gelir. Fesleğen yetiştirmek için, ışığın iyi olması yeterlidir. Hızla büyüyen bir bitki olduğundan, hemen yapraklarını toplayıp kullanabilirsiniz. Eğer kurutmak isterseniz, 30-35 derecelik bir sıcaklık yeterlidir. Fesleğeni evinizde saksıda yetiştirmek isterseniz, Mart ayı bunun için uygundur. Fesleğen güneşi seven, soğuktan hoşlanmayan bir bitkidir. Bu nedenle ekim zamanı buna göre ayarlanmalıdır.

Fesleğen faydaları nelerdir

Fesleğen hem yaprakları, hem özsuyu, hem de tohumlarıyla farklı yararlı etkilere neden olur. Bunlar uygun şekilde kullanıldığında yararlı etkilerinden faydalanılabilir.

Fesleğenin yapraklarının faydaları
 • Uyarıcı etkisi bulunan yaprakların aynı zamanda spazm giderici etkisi vardır.
 • Mide kramplarını giderir, sindirim sorunlarına iyi gelir
 • Baş ağrısının geçmesinde etkilidir.
 • Kolik ağrılarını giderilmesinde ve şişliklerin inmesinde yararlı etkileri vardır
Fesleğenin tohumlarının faydaları
 • Sinirleri yatıştıran, aynı zamanda depresyon ve gerginliğe iyi gelen etkileri vardır
 • Uykusuzluk sorunu çekenlere fesleğen tohumu tavsiye edilir
 • Kullanımına dikkat ederek fesleğen tohumlarının öksürük kesen etkisinden faydalanabilirsiniz
Fesleğen
Fesleğenin özsuyunun faydaları
 • Özsuyu özellikle böcek sokmasında, sinek sokmasında ciltte haricen kullanıldığında oldukça faydalı olur
Fesleğen nasıl kullanılır

25-30 gram kadar fesleğen yaprağı cezveye konulan 4 su bardağı sıcak suyun içinde 10 dakika kadar demlenir. Bu karışımdan günde 2-3 bardak içilebilir. Fesleğen tohumlarını ise, kaynamış suda 20 dakika kadar demleyerek, gün içinde 2 defa içilebilir. Bunu böcek ve sinek sokmalarında da kullanabilirsiniz. Fesleğenin özsuyunu çıkarabilmek içinde, yıkanmış fesleğeni blenderdan geçirerek kullanabilirsiniz. Ancak tüm bitkilerde olduğu gibi, fesleğen kullanırken de bir uzmandan destek almalısınız. Hamle kadınlar, emziren kadınlar, çocuklar ve özellikle sürekli olarak ilaç kullanan kişiler buna dikkat etmelidir.
]]>
Fesleğen Bitkisi https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-bitkisi.html Sat, 01 Dec 2018 03:41:11 +0000 Fesleğen bitkisi,, tek yıllık hayatları olan ve ılıman yerlerde yetişen güzel ve keskin kokulu bir bitki çeşididir. Fesleğen bitkisinin boyu yaklaşık olarak yirmi yada altmış santim arasında değişiklik göstermektedir. A Fesleğen bitkisi,, tek yıllık hayatları olan ve ılıman yerlerde yetişen güzel ve keskin kokulu bir bitki çeşididir. Fesleğen bitkisinin boyu yaklaşık olarak yirmi yada altmış santim arasında değişiklik göstermektedir. Açık yeşil, koyu yeşil yada yeşilin farklı boyutları ile bezenmiş renklere sahip olan fesleğen bitkisinin sert sapları ve yumuşak yaprakları vardır. Fesleğen bitkisinin kullanılan kısımları taze çiçekli dalları ve arasında bulunmuş olan tohumlarıdır. Soğuk havaya karşı oldukça dayanıklı bir bünyeye sahip olan fesleğen bitkisi en çok sıcak ve kuru olan ortamda yetişmeyi severler. Genellikle yemeklerde, salatalarda ve bazı yemek sunumlarını süslemek için kullanılan fesleğen bitkisi bazende kurutularak tüketilmektedir. Belli bir sıcaklıkta ve belli koşullar dahilinde kurutulan fesleğen bitkisi bu şekilde bazı çorbaların yapımında da kullanılmaktadır. Fesleğen bitkisinin muhteşem bir kokusu olduğu için genellikle çiğ olarak tüketilir ve kokusunun kendini koruması içinde yemeklere ve salatalara son anda katılarak kullanılmaktadır. Farklı bir baharat olarak da kullanılan fesleğen bitkisi üzerinde çıkan beyaz renkli bir çiçek sayesinde yetiştirildiği yerde kalıcı ve muhteşem bir koku yaymaktadır. Fesleğen bitkisi bu şekilde kullanılıp yemekleri ve salataları daha lezzetli bir hale getirmesinin yanı sıra insan sağlığı içinde birçok fayda verici özelliği bulunmaktadır. Fesleğen bitkisinin vermiş olduğu faydaları aşağıdaki maddeler de beraber inceleyelim;

Fesleğen bitkisinin faydaları
 • Bağırsağı ve bağırsak yollarını temizlediği için sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasında etkin bir rol oynar,
 • Midede oluşan şişkinlik de, gaz probleminde ve hazımsızlık gibi olumsuz durumlarda tedavi edici özelliği bulunmaktadır,
 • Mide bulantısını yatıştırma da oldukça önemli bir rol oynar,
 • Ağız içinde oluşan yaraların geçmesinde oldukça etkin bir rol oynar,
 • Boğaz ağrısı, öksürük ve boğaz içi iltihapların geçmesinde çok fayda verici özellikleri bulunmaktadır,
 • Arı sokması, akrep ısırması yada zehirli böceklerin ısırması durumda kaynatılarak yara olan yere sürülerek olumsuz durumların oluşmasını engeller,
 • Migren, baş ağrısı, boğmaca ve ateşli hastalıkların tedavisinde birçok fayda verici özellikleri vardır,
 • İştah açıcı özelliği bulunduğu için kilo almak isteyen insanlar için bol miktarda tüketilmesinde fayda verici bir özelliğe sahip olmaktadır,
 • Fesleğen bitkisinin güzel kokusundan dolayı sinir ve stres gibi durumların yatışmasında insan sağlığı için rahatlatıcı özelliği vardır,
 • İltihap ve balgam söktürücü özellikleri vardır,
 • Yemek ve salatalara enfes bir tat vermektedir ayrıca görsellik vermek içinde birçok yemek ve salatalar da kullanılır,
Tüm bu faydaların haricinde, özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sinek ve sivrisineklerin fesleğen bitkisinin bulunduğu yere gelmeleri çok zordur. Çünkü fesleğen bitkisi keskin bir kokuya sahip olduğu için sinek ve sivrisineklerin bu kokuya dayanamayıp bu bitkinin olduğu yeri bırakıp gitmesi görünmüştür. Yada bu güzel kokusu ve görünümü ile oldukça güzel duran fesleğen bitkisi teras ve balkonlarınız daha güzel ve daha ferah bir ortam haline getirmektedir. Ayrıca güzel kokusu sayesinde ağız kokularını giderici bir özelliği vardır ve bunun yanı sıra diş ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. 

Fesleğen Bitkisi
Tüm bu faydaları veren fesleğen bitkisi bazı durumlarda da ters bir etki verebilir. Fesleğen bitkisinin çok fazla tüketilmesi durumunda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir ve bunun yanı sıra hamile bayanların kullanması durumunda bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Fesleğen bitkisi iştah açıcı bir özelliğe sahip olduğu için kilo vermek isteyen insanlar için olumsuz olarak tepki verebilir. İşte bu gibi durumlar göz önünde bulundurulup ona göre fesleğen bitkisi tüketilmelidir.
]]>
Fesleğen Sosu https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-sosu.html Sun, 02 Dec 2018 02:28:32 +0000 Fesleğen Sosu, yapımı oldukça basit bir tariftir. İtalyan mutfağından sofralarımıza gelmiştir. Kullanım alanları çok geniştir. Kızarmış yada ızgara yapılmış et yemeklerinde ve özellikle makarnalarda tercih edilir. Salata Fesleğen Sosu, yapımı oldukça basit bir tariftir. İtalyan mutfağından sofralarımıza gelmiştir. Kullanım alanları çok geniştir. Kızarmış yada ızgara yapılmış et yemeklerinde ve özellikle makarnalarda tercih edilir. Salatalarda ve pizzalarda da sıkça tercih edilir. Ayrıca sıcak yada soğuk sandviç arasında ve kahvaltıda kızarmış ekmek üzerinde sürülüp de yenilebilir. Çeşitli organizasyonlarda fesleğen sosu tek başına kullanılarak da hazırlanabilir. Yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Kullanılan malzemelerin az olması çok kısa sürede hazırlanmasına olanak sağlar. Muhafaza ederken cam kavanozlar tercih edilebilir. 

Fesleğen SosuMalzemeler
 • 3-4 dal fesleğen
 • 6-7 diş iri sarımsak
 • 50 gram çam fıstığı
 • 50 gram parmesan peyniri
 • 1 su bardak zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
Yapılışı

Fesleğenler saplarıyla birlikte iyice yıkanır ve havlu kağıt yardımıyla kurutulur. Sarımsakların kabukları soyularak ikiye kesilir. Küçük bir tavada çam fıstıkları rengi değişene kadar kavrulur. Tavaya daha sona sarımsaklar ilave edilir. Çok kısa bir süre sarımsaklar da kavrulunca tava ocaktan alınır. Kavrulan çam fıstıkları ve sarımsaklar blendra alınır. Blendra daha sonra zeytinyağı eklenerek malzemeler püre haline getirilmeye başlanır. Fesleğenin sapları ve yaprakları parçalandıktan sonra baharatlar ve permasan peyniri de blendra eklenerek rondo işlemine yaklaşık 5 dakika daha devam edilir. Tüm malzemeler püre haline gelince fesleğen sosu cam kavanozlara alınır. Fesleğen sosu buzdolabında yaklaşık 1 hafta buzdolabının dondurucu kısmında ise 1-2 ay kadar muhafaza edilebilir.
]]>
Fesleğen Şerbeti https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-serbeti.html Sun, 02 Dec 2018 03:49:31 +0000 Fesleğen Şerbeti, çoğunlukla bu şerbet reyhan şerbeti olarak bilinmektedir. Ancak pek çok kişi bu şerbeti belkide ilk defa duymuş olabilir. Hatta şaşırmış bile olabilir, çünkü bu kadar keskin kokuya sahip olan fesleğen bitki Fesleğen Şerbeti, çoğunlukla bu şerbet reyhan şerbeti olarak bilinmektedir. Ancak pek çok kişi bu şerbeti belkide ilk defa duymuş olabilir. Hatta şaşırmış bile olabilir, çünkü bu kadar keskin kokuya sahip olan fesleğen bitkisinden bu kadar lezzetli bir şerbet yapılabileceği düşünülemezdi. Fesleğen şerbeti mor yapraklı olan fesleğenden hazırlanarak elde edilmektedir. Fesleğen şerbeti ilk önce rengiyle ön plana çıkarken birde bu muhteşem lezzeti tattığınız zaman neler olacağını hayal bile edemezsiniz. Fesleğen şerbetinin çok farklı olan bir pembe rengi ortaya çıkmaktadır. Fakat kaynatıp iyice soğuduktan sonra pembe renk biraz daha koyu bir pembe rengine dönüşmektedir. Diğer hazırlanan şerbetlerden çok farklı kendine haz olan lezzetli bir tada sahip olmaktadır. En önemlisi oldukça hızlı ve pratik olarak hazırlanmasıdır. Hatta daha sonra eve gelen misafirlerinize bu güzel lezzeti ikram ederek onlarında beğenisini kazanabilirsiniz. Fesleğen şerbetini isterseniz sade isterseniz içerisine çubuk tarçın ve karanfil ilave ederek çok daha farklı lezzette şerbet hazırlanabilir. Ayrıca kaynatmaya gerek duyulmadan en pratik yol ile fesleğen şerbetini hazırlamak mümkündür. Bu malzemeleri eklemek çoğunlukla damak tadınıza kalmıştır. Eğer fesleğen şerbetini hiç denememiş iseniz, mutlaka sizlerde yaparak deneyin ve sevdikleriniz ile paylaşın. Her dönemde farklı şerbetler favori olurken bugünlerde en favori olan şerbet ise fesleğen ile hazırlanandır.

Fesleğen ŞerbetiFesleğen Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 demet reyhan otu (mor olanından)
 • 1,5 litre kaynamış su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 adet limon
Fesleğen Şerbetinin Hazırlanışı, ilk önce mor yapraklı olan fesleğeni ayıklayalım ve ardından yıkadıktan sonra tencere ya da sürahinin içerisine alalım. Daha sonra üzerine toz şekerimizi ilave edelim ve limonları yıkayıp dörde böldükten sonra onları da sürahinin içerisine atalım. Bu arada kaynamış olan sıcak suyu da bütün malzemelerin üzerine ilave edelim ve kaşık yardımı ile sürahinin içindeki toz şeker eriyinceye kadar karıştıralım. Fesleğen şerbetini hazırladığımız sürahinin kapağını kapatalım, oda sıcaklığına geldikten sonra soğuması için buzdolabına kaldıralım. Bir gece kadar buzdolabında dinlendirelim, hem tadı hem de rengi daha iyi yerine gelecektir. Ertesi gün en şık bardaklara fesleğen şerbetini doldurarak keyfini çıkarabilir, hatta sevdiğiniz dostlarınıza ya da ailenize bu muhteşem lezzeti ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Fesleğen Ekimi https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-ekimi.html Mon, 03 Dec 2018 00:44:24 +0000 Fesleğen Ekimi, Fesleğen evlerde sevilerek kullanılan yeşilliklerden biridir. Fesleğen çeşitleri sıcak güneşli yerleri seven bol su ihtiyacı duyan bir bitkidir. Salatalarda kullanılan güzel aroması olan bir tatlandırıcı olara Fesleğen Ekimi, Fesleğen evlerde sevilerek kullanılan yeşilliklerden biridir. Fesleğen çeşitleri sıcak güneşli yerleri seven bol su ihtiyacı duyan bir bitkidir. Salatalarda kullanılan güzel aroması olan bir tatlandırıcı olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca fesleğen eklem ağrıları, romatizma ve bronşit hastalıklarında iyi gelen bir bitkidir. Fesleğenin sakinleştirici özelliği yanı sıra sinek ve sivri sinek savar olarak ta bilinir. Fesleğenin diğer adı da reyhan olarak bilinir. Fesleğen çiçekleri sarı, beyaz ve pembe çeşitleri bulunur.

Fesleğen EkimiFesleğen Ekimi; İki çeşit yapılmaktadır birincisi saksıda ikincisi bahçede ekimi yapılmaktadır. Saksıda ekim için Mart aylarında ekilmelidir. Bahçeye ekilecekse tohumlar Mayıs ayında atılmalıdır. Her iki ekimde de fesleğen suyu sevdiğinden bol su ile sulanmalı ve güneş ışığının bol aldığı yerlerde bulunmalıdır. Fesleğenin ekiminde tek ihtiyacı olan su ve güneş ışığıdır. Fesleğen Mart ve Nisan aylarında ekilmelidir. Fesleğen tınlı ve humusca zengin kumlu topraklarda daha iyi yetişir fesleğen ekiminin ilk günlerinde bol sulanmalıdır. Fesleğen ekimde ekilen alanın yabancı otlardan arındırılmış olması çok önemlidir. Çünkü fesleğen temiz toprak sever. Fesleğen ekimi öncesi toprağın çiftlik gübresi ile gübrelenmesi ve toprak çapalandıktan sonra ekimi yapılmalıdır. 

Fesleğen bu aşamalardan sonra tarlaya mibzerle ekilir. Fesleğen tarlada sıra aralığı 30-40 cm olmalıdır. Fesleğen ekimi soğuk olan bölgelerde don olayı tamamen geçtikten sonra yapılmalıdır. Ege bölgemizde fesleğen ekimi Eylül ayında yapılmalıdır. Kış şartlarının soğuk geçtiği bölgelerde mecburen ilk baharda ekilmelidir. Kış şartlarından dolayı geç ekilen bölgelerde bu zaman kaybını önlemek adına tarlaya fide şeklinde ekim sonbaharda yapılmaktadır. Bu durumda fideler ilk baharda alınarak tarlaya 30-35 cm aralıklarla şaşırtılmak tadır. Fesleğen bol besinli toprak sevdiğinden zengin topraklara ekim yapılması uygun olacaktır. Ve ekimin kimyasal gübrelerle güçlendirilmesi gereklidir.
]]>
Fesleğen Faydaları https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 23:49:37 +0000 Fesleğen faydaları, bilindiği gibi insanlar için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ballıbabagiller familyası içerisinde olan fesleğen, gerek ağız yoluyla tüketildiğinde gerekse bazı işlemlerden geçirilerek kullanıldığın Fesleğen faydaları, bilindiği gibi insanlar için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ballıbabagiller familyası içerisinde olan fesleğen, gerek ağız yoluyla tüketildiğinde gerekse bazı işlemlerden geçirilerek kullanıldığında çok önemli faydalar göstermektedir. Fesleğenin bilimsel olarak kanıtlanmış olan birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle fesleğenin kokusu son derece doğal ve insanları etkileyici olması, bu bitkinin faydalarını iki katına çıkarmaktadır. Fesleğen, faydaları için kullanılacaksa genellikle insanlar tarafından çay haline getirilmektedir. Bu şekilde kullanılan fesleğen, faydalarını çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Fesleğenin faydaları, günümüzde tıbbi olarak bile çözülemeyen sorunları çözebilmektedir. Tabi ki herkeste aynı etkiler görülmese bile birçok kişide olumlu sonuçlara varılabilir. Fesleğenin faydaları aslında bazı insanlarda olumsuzluklara neden olabilir. Özellikle bitkilere karşı alerjik etkiler gösteren insanlarda fesleğen olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Genel olarak fesleğenin faydalarından yararlanmak için sizlerde fesleğen çayı yapabilirsiniz. Bunun yanındaki kullanım amacınıza göre farklı kürler yaparak fesleğen faydalarından yararlanabilirsiniz. Fesleğen faydaları görülebilmesi için kesinlikle düzenli kullanılması gerekmektedir.
 • Fesleğen, direk olarak tüketilebilen bir bitki olduğu için salatalarda ya da diğer yemekler içerisinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Günlük olarak tüketilen bir miktar fesleğen, sizler için çok mükemmel faydalar gösterecektir. Fesleğenin ağız yoluyla tüketilmesi durumunda ilk olarak sindirim sistemi olumlu etkiler görür. Sindirimin kolaylaşmasını sağlayan fesleğen, özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan insanlar için birebir bir bitkidir.
 • Fesleğenin bir diğer faydası ise insanlarda meydana gelen inatçı balgam sorununu çözmesidir. Balgam, insanlarda bazen sürekli bir hal alarak çok ciddi rahatsızlıklara ve beraberinde öksürük sorunlarına neden olur. Bu problemi çözmek için birkaç dal fesleğen tüketebilirsiniz. 
 • Yapılan araştırmalara göre fesleğen faydaları arasında uyarıcı ve spazm çözücü etkilerinin olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle birçok uzman doktor tıbbi tedavilerin yanı sıra sürekli kas spazmı yaşayan insanlara fesleğen tüketmelerini önermektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum söz konusuysa fesleğeni düzenli olarak kullanarak faydalarını görebilirsiniz. 
 • Fesleğen 15-20 dakika kadar kaynar suda demlendirildikten sonra kullanıldığında insan vücudunda infüzyon etkisi gösterir. Bu şekilde vücutta var lan birçok sorunun azaldığını görebilirsiniz. 
 • Fesleğenin en büyük faydalarından biri ise öksürüğü kesici etkisinin olmasıdır. Daha ilk kullanımdan itibaren öksürüğün nasıl ortadan kalktığını görebilirsiniz. Her öksürük için çözüm olmayabilir ama genel olarak fesleğen birçok öksürüğe kesici etki gösterir.
 • Bazı iddialara göre fesleğen, insan vücudunda güçlendirici tonik etkisi yapmaktadır. Bu nedenle fesleğen çayını sabahları aç karınla tüketebilirsiniz Bu şekilde tüketilen fesleğen çayı, son derece faydalı olmaktadır. 
 • Fesleğen FaydalarıFesleğenin tohumu da büyük faydalar gösterir. Bu bitinin tohumlarını kaynar su içerisinde yaklaşık 15 dakika bekleterek tükettiğinizde bağışıklık sisteminizin daha da hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Meydana gelen baş ağrıları, fesleğen sayesinden biraz daha dindirilebilir. Özellikle sık sık baş ağrısı yaşamayan insanlarda fesleğenin direk olarak bir miktar tüketilmesiyle sorun ortadan kalkabilir. Bunun için günlük olarak fesleğen tüketmeye özen göstermelisiniz. 
 • Son olarak fesleğen taze olarak tüketildiğinde faydalarını çok daha fazla göstermektedir. Sizlerde aileniz için taze fesleğen kullanmaya özen gösterin. Aksi durumlarda beklenen etki görülmeyebilir. Fesleğen faydaları doğru kullanımlar sonrasında görülebilir. 
 • Fesleğen Bakımı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-bakimi.html Tue, 04 Dec 2018 08:47:30 +0000 Fesleğen Bakımı: Fesleğen ballıbabagiller familyasında hoş kokusu olan bitkidir. Fesleğenin Ana Vatanı Güney Asya olarak bilinmektedir. Fesleğen ülkemizde Akdeniz bölge sininin kıyı kesimlerinde ve Ege bölgesinde yetişti Fesleğen Bakımı: Fesleğen ballıbabagiller familyasında hoş kokusu olan bitkidir. Fesleğenin Ana Vatanı Güney Asya olarak bilinmektedir. Fesleğen ülkemizde Akdeniz bölge sininin kıyı kesimlerinde ve Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Fesleğen çalımsı bir bitkidir boyu 35-40 cm kadar uzayan bir yıllık bitkidir. Fesleğen bitkisinin yaprak renkleri koyu yeşil, oval olur yaprakların kök kısmına doğru morumsu renkli olur. Fesleğen bitkisine bazı yörelerimizde reyhan denmektedir.

   Fesleğen bahçelerde yetiştirildiği gibi evde balkonlarda saksı içinde de yetiştirilmektedir. Balkonlarda salonlarda vazo içerisinde bulundukları ortama keskin hoş kokular verir. Fesleğen bitkisi yaz sonuna doğru çiçek açar. Fesleğen çiçekleri küçük, beyaz, pembemsi renklerde olur. Fesleğen yaz aylarında balkonlarda cam önlerinde çok güzel görüntü vermektedir. Fesleğenin özellikle mor renkte olan türü bahçelere hoş bir görüntü verir. Fesleğen süs bitkisi olarak ve hoş kokusu nedeniyle aşçıların baharat olarak çokça kullandığı bir bitkidir.

  Fesleğen BakımıFesleğenin yetiştiriciliği: Fesleğen güneşi seven bitkidir bu nedenle fesleğen bakımında güneş alan ortamda, gün içinde en az 4-5 saat güneş gören yerlerde yetiştirilmelidir. Fesleğeni çok sulamak gerekmez fakat köklerinin hemen toprak altında sığ olduğu için toprağı kuru bırakmamak gerekir.

  Fesleğen toprağının nemli kalmasına özen göstermek gerekir. Fesleğen yapraklarında sararma görüldüğü zaman susuz kalmış demektir. Fesleğenlerin sulamasını yaparken suyu dipten verilmelidir yapraklara su değmemesi gerekir. Sulama işlemini haftada bir defa derinlemesine sulama yapmak yeterlidir.

  Büyümeye başlayan fesleğenlerin boyu 10-15 cm geldiği zaman daha gür büyümeleri için budamak gerekir. Budama işlemini koparmadan makas ile kesilmelidir. Budama işlemi üst yapraklardan kesilerek yapılır ve budama işlemini haftada bir defa yapmak gereklidir.

   Fesleğen bahçeye dikiminde her fidenin arasında 20 cm aralık bırakılmalıdır. Arada bırakılan boşluk fidenin iyi oksijen almasını ve havanın fideler arasında iyi devir daim etmesi içindir. İyi oksijen hava alan fidelerin daha gür büyümesini sağlamaktadır. Fesleğen fidelerini soğuktan ve rüzgardan korumaya özen göstermek gerekir.

  Fesleğenin toprak seçimi: Fesleğen yetiştiriliciliğinde toprağa önem verilmelidir. Fesleğen en çok mantar problemi yaşar mantarla mücadele etmek için toprağı iyi hazırlamak gereklidir. Doğal gübrelerle karıştırıp kompost yöntemiyle hazırlamak toprağı vitaminler, mineraller açısında zengin hale getirmek gerekir. Fesleğen fazla suyu sevmez dikilecek toprak geçirgen olmalıdır, fazla su tutan topraklarda fesleğen çürüme yapar.

  Fesleğenin iklim isteği: Fesleğen ilkbahar aylarında yapılır genellikle mart sonlarına doğru nisan ayının başlarında ekilir ve bir yaz boyunca yeşil olur. Evde balkonda, saksılarda yetiştirilecek fesleğen tohumlarını mart ayında yapmak gerekir. Fesleğen tohumları dikiminden 10-15 gün sonra çimlenmeye başlar. Fesleğen bitkisinin tek isteği gün ışığı ve güneş, sıcak havadır.

  Fesleğen bitkisi sıcak havayı sever fakat saksılarda yetiştirilen fesleğen aşırı güneş alan yerlerde çabuk çiçeklenme yapar. Bahçelerde yetiştirilen fesleğen bitkisini toprakların ısındığı zaman yapılmalıdır. Mayıs ayında topraklar ısınmaya başladığında ekilen tohumlar çabuk çimlenir aksi takdirde tohumlar çimlenmeyebilir.

  ]]>
  Mor Fesleğen https://www.feslegen.gen.tr/mor-feslegen.html Wed, 05 Dec 2018 03:45:48 +0000 Mor Fesleğen, tropik ılıman  bölgelerde yetişen bir bitkidir. Mor fesleğenin ana vatanı olarak, Hindistan bilinir Güney Asya ülkelerinin çoğunda yetişmekte olan mor fesleğen.  Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarında Mor Fesleğen, tropik ılıman  bölgelerde yetişen bir bitkidir. Mor fesleğenin ana vatanı olarak, Hindistan bilinir Güney Asya ülkelerinin çoğunda yetişmekte olan mor fesleğen.  Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan bir bitkidir. Mor fesleğen (Reyhan) adıyla da tanınan ve çok hafif lezzeti olan son derece güzel aromaya sahip bitkidir. Geniş yapraklı olarak bilinen mor fesleğen evde, bahçe de hatta terasınızda rahatça yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Bitkiler familyasında kokusuna çok az rastlanan mor fesleğen çiçeklendiğinde tadı baharatı ve eşsiz kokusu güzel görüntüsü ile diğer bitkileri kıskandıran güzellikte bitkidir mor fesleğen. Mor fesleğen derin ve iri yaprakları sayesinde tabak sunumları için son derece gösterişlidir. Özellikle salatalarda, makarnada, çorbalarda, tavuk, et ve balık yemeklerinde kullanılan hoş bir bitkidir. Kullanılan yemeklere mor fesleğen rengi ile değişik pembemsi bir renk katar.

  Mor FesleğenMor Fesleğen Ekimi ve Bakımı

  Mor fesleğen ekilecek toprağın iyi hazırlanması verim kalitesi yönünden önemlidir. Mor fesleğen toprakları hastalık ve yabancı tohum maddesi bulunmayan iyi hazırlanmış topraklara ekilmeli ve ekim sırasında mor fesleğen tohumunu büyüklüğü yani boyunun 4 katı kadar toprak derinliğine ekilmelidir. Mor fesleğen bitkisi suyu çok sevdiğinden ekiminden sonra günlük bol sulanmalıdır. Günlük sulanan mor fesleğenler en az 20 derece sıcakta nemli toprakta hemen çimlenecek tir. Mor fesleğen çimlenme zamanında toprağının devamlı nemli kalmasını sever. mor fesleğeni aydınlık bir ortamda direk güneş almayan yerde bekletilmeli nem oranını artırmak için çimlenme olana kadar bitki üzerine naylon geçirilmesi ve günlük naylonun açılarak havalandırılması ve toprak neminin kontrol altında tutulması önemlidir. Çimlenme gözüktüğü esnada naylon çıkarılmalıdır. 

  Mor fesleğen çimlenmesi normal şartlarda 10 gün içerisinde gerçekleşir. Bol ışık ve güneş alan yerlerde yetiştirilmesi ürün kalitesi yönünden iyi olacaktır. Mor fesleğenin kendine özgü kokusu böcek ve haşereleri kendinden uzak tutmak için etkili silahıdır. Mor fesleğen susuz kaldığı zaman yapraklarını indirerek size şekli ve görüntüsü ile hemen bildirecektir toprağının üstü kurumaya başladığı anda hemen sulanmalıdır. Mor fesleğen hayvan gübresi ve organik gübrelerle toprağı desteklenirse ürünün bol hasat vermesi sağlanır.  Mor fesleğen günlük güneş alması yapraklarının sağlıklı canlı gelişmesi ve tadının ve baharatını alması için önemlidir. Mor fesleğen kendine özel korunma mekanizması sayesinde yaprak haşerelerinden kendini korumaktadır bunun için kimyasal ilaçlara gereksinim duymaz. Organik domates ve biber yetiştirmek için mor fesleğeni bu fidelerinin arasına ekebilirsiniz. Mor fesleğeni hasat zamanında alt kısmında toprağa yakın yerinde iki yaprak bırakarak hasat edilebilir. Bu şekil hasat yapılması mor fesleğenin güçlenmesi ve yeni sürgünlerinde dallanmalar olmasını sağlayacaktır.
  ]]>
  Fesleğen Soslu Tavuk https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-soslu-tavuk.html Thu, 06 Dec 2018 00:27:58 +0000 Fesleğen soslu tavuk, Tavuk protein açısından oldukça zengin bir besindir. Yediden yetmişe bir çok kişi tavuğu severek tüketmektedir. Tavuk pişirmenin bir çok çeşitti bulunmaktadır. Çeşitli soslar hazırlayıp pişirilen tavu Fesleğen soslu tavuk, Tavuk protein açısından oldukça zengin bir besindir. Yediden yetmişe bir çok kişi tavuğu severek tüketmektedir. Tavuk pişirmenin bir çok çeşitti bulunmaktadır. Çeşitli soslar hazırlayıp pişirilen tavuğu çok daha lezzetli hale getirilebilinir. Örneğin beşamel sosu veya fesleğen sosu ile hazırlanmış tavuklar çok lezzetli olmaktadır ve bir çok kişi beğenerek tüketmektedir. Fesleğen sosu tavuğa çok hoş bir aroma vererek lezzetli olmasını sağlamaktadır. Fesleğenin kokusu insanı sakinleştirir ve iştahını artırır. Bu nedenle fesleğen soslu tavuktan yedikçe yiyesiniz gelecektir. Üstelik özel misafirlerinize de hazırlayıp sunabileceğiniz yemeklerin içerisinde yer almaktadır. Fesleğen sosu sadece tavukta değil kırmızı et veya makarnalarda da kullanabiliriz. Fesleğen soslu tavuğu çocuklarımızda severek tüketeceklerdir. Fesleğen sosunu bir çok şekilde hazırlayabiliriz. Benin bugün sizlerle paylaştığım fesleğen sosu en kolay ve en lezzeti olan şeklidir. Bu sos ile hazırladığımız tavuğun lezzetine doyamayacaksınız. Fesleğen soslu tavuğu en lezzetli şekilde hazırlamak istiyorsanız sizlerle paylaştığım tarife uymanız gerekmektedir.

  Fesleğen Soslu TavukFesleğen soslu tavuk için gerekli malzemeler
  • 2 adet tavuk göğüsü,
  • 2 adet kapya biberi,
  • 2 adet sivri biber,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ,
  Fesleğen sosu için gerekli malzemeler
  • 1 paket hazır krema,
  • 1 yemek kaşığı tere yağ,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 2 yemek kaşığı ince kıyılmış taze fesleğen,
  Hazırlanışı: Fesleğen soslu tavuk hazırlamak için öncelikle tavukları pişirmekle başlıyoruz. İki adet tavuk göğüsünü iri küpler halinde doğruyoruz ve teflon bir tavada sulanıp suyunu çekinceye kadar hiç bir şek eklemeden kavuruyoruz. Suyunu iyice çeken tavukların üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağını ve tuzu ekleyip kavururken bir yandan kapya biberleri ve sivri biberleri iri iri doğrayıp tavuklara ilave ediyoruz. Biberler ve tavuklar kısık ateşte kavrulurken biz bir yandan fesleğen sosunu hazırlıyoruz. 

  Küçük bir tavada ince ince söğüş şeklinde kıydığımız soğanları iki kaşık tere yağ ile soğanlar pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. İyice kavrulan soğanların üzerine bir paket hazır kremayı ekleyip tuz ve karabiber koyuyoruz. Son olarak da ince ince kıydığımız fesleğenleri eklediğimiz sosun altını kapatıp ocaktaki tavukların üzerine döküyoruz ateşte karıştırdığımız fesleğen soslu tavuğu şık bir servis tabağına alıyoruz. Üzerini fesleğen ve nane yaprakları ile süslediğimiz tavuk yemek masalarında yerini almaya hazırdır. Dilerseniz mevsim salatası ve pilav eşliğinde servis yapabilirsiniz şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Fesleğen Tohumu https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-tohumu.html Thu, 06 Dec 2018 10:24:10 +0000 Fesleğen Tohumu, Fesleğen güzel kokusuyla hem bahçelerimizde hem balkonlarımızda yetiştirebileceğimiz ballıbabagiller familyasında gelen bir bitki türüdür. Fesleğen tohumunu ülkemize uzak ülkelerden ilk getiren kişi İs Fesleğen Tohumu, Fesleğen güzel kokusuyla hem bahçelerimizde hem balkonlarımızda yetiştirebileceğimiz ballıbabagiller familyasında gelen bir bitki türüdür. Fesleğen tohumunu ülkemize uzak ülkelerden ilk getiren kişi İskender’dir. Fesleğenin Ana Vatanı güney Asya, Hindistan ve Fransa’da ekilen bir bitki türüdür.

  Fesleğen iri yapraklı yeşil ve mor renklerdedir. Fesleğenin bir diğer adı ise reyhan olarak bilinmektedir. Fesleğen mutfaklarda salataların vazgeçilmez bitkisidir. Fesleğen tohumdan yetiştirilir tek yıllık hoş kokulu bitkidir.

  Fesleğen TohumuTohumdan fesleğen yetiştiriciliği: Fesleğen balkonlarda saksılarda yetiştirilir, fesleğenin kokusu sivrisinek kovucu olarak bilinir. Fesleğen tohumları tarlaya el ile dikilebileceği gibi mibzerle ekimi yapılır. Fesleğen tohumları ekim yapıldıktan sonra 10-15 gün içerisinde çimlenmektedir.

   Tarlaya ekilecek fesleğen tohumu dekara 1 kg yetmektedir. Tohumları 25-30 santim aralıkla ekimi yapılır. Fesleğen tohumu ekimi soğuk bölgelerimizde don tehlikesi geçtikten sonra ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Ege Akdeniz bölgelerinde ön sulama imkânı olan yerlerde Eylül ve Ekim ayında yapılır.

  Fesleğen tohumu ekimi esnasında vitaminli, besinli toprak tercih edilmelidir. Fesleğen tohumu ekilecek alanın yabancı otlardan temizlenmiş olması gerekir. Tohum ekiminden önce tarlaya iyi bir çapa yapmak ve ahır gübresiyle toprağı karıştırmak gerekir.

  Fesleğen tohumları her yastığa bir dekarlık bölüme 70-80 gr tohum yeterli olmaktadır. Fesleğen tohumu bol besinli toprağa ekimi yapılır ve artı üretimin iyi olması için kimyasal gübrelerde verilmesi gereklidir. Fesleğen iyi bir yetiştiricilik yapıldığında dekardan 200 kg verim elde edilmektedir.

  Fesleğen kurak bölgelerde yapılır ise sulama işlemine özen gösterilmelidir. Sulama dipten yapılmalı yapraklara su değdirmemek gerekir ve yabancı otlardan arındırma yapılmalıdır.

  Fesleğen tohumu alımı: Fesleğenin her yıl tohumu alınarak neslini devam ettirilmesi gerekir. Mevsim sonunda beyaz, pembemsi ve sarıya bakan çiçekler açar. Fesleğen çiçekleri sapların ucunda oluşur ve çiçekler başak görünümlü olur.

  Tohum almak için fesleğenlerin çiçeklenmesine tohum yapmasına izin verilir. Fesleğen bitkisi dallanıp budaklandığı için Çiçeklerde çok olur. Çiçeklenen fesleğenler koparılmaz tohuma bırakılır ve tohum tutar, bu tohumları makas yardımıyla keserek alınır. Alınan fesleğen tohumlarını sağlıklı şekilde kurutup oda sıcaklığında rutubet, nem olmayan ışıktan uzak bir kutu içerisinde, Çekmecede saklamak gereklidir. Her yıl ayrı tohum elde etmek kaliteli bitki elde eder ve yetiştirilir.

  Alınan tohumları bulundukları yerde toprağa karıştırıp bırakılırsa bahar geldiğinde o tohumlar çimlenir ve büyürler. Tohumlar çimlendikten sonra esintiye çok ihtiyaç duymaktadır buna dikkat edilmesi gerekir.

  ]]>
  Fesleğen Yetiştirmek https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-yetistirmek.html Thu, 06 Dec 2018 11:29:29 +0000 Fesleğen yetiştirmek, Fesleğen bitkisi hem dış mekanlarda hemde iç mekanda kullanılan süs bitkileri arasında yer alır. Ayrıca yemeklere, salataların üzerine aroması için kullanılan kuru ve taze bitkiler arasında yer alır. Fe Fesleğen yetiştirmek, Fesleğen bitkisi hem dış mekanlarda hemde iç mekanda kullanılan süs bitkileri arasında yer alır. Ayrıca yemeklere, salataların üzerine aroması için kullanılan kuru ve taze bitkiler arasında yer alır. Fesleğenin birbirinden lezzetli soslar ve çorbalarda kullanıldığı da görülmektedir. Fesleğen yetiştirmenin bazı püf noktaları vardır. Şimdi fesleğen yetiştiriciliğinin önemli bilgilerinden bahsedelim.

  Fesleğen  yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken konular

  Fesleğen bitkisi ışığı seven bir bitki olarak bilinir. Bu sebeple fesleğen yetiştirmek için bol güneşli bir noktanın tercih edilmesi fesleğen bitkisinin gürleşmesi ve büyümesi açısından önemlidir. Bu bitkinin günde en az dört saat güneş alması gerekir. Fesleğen yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer önlem ise mantar bitkisidir. Mantar ile mücadele fesleğenin yetiştirilmesi için önemlidir. Fesleğen kompost yöntemi ile hazırlanmış, doğal humusla karıştırma ve toprağı bu şekilde zengin hale getirmek gerekir. Ayrıca bitkinin kökleri su içinde kalmayı sevmez. Bu sebeple toprak geçirgen olmalı ve toprağın drenaj sağlanması gerekir. Toprağın değerinin yüksek olması gereklidir.

  Fesleğen bitkisinin güçlü olması için makasla boyunluğun kısaltılması yani budama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Böylelikle bitkinin gürleşmesi sağlanır. Öncelikle yapraklarının üst kısımları kesilir ve düzenli sağlam büyümenin etkili olması sağlanır. Gelişmesi için haftada bir kesimi yapılabilir. Domates bitkisi ile fesleğen bir arada yetiştirilebilir. Bu durumda aromaları birbirlerinden etkilendiği için daha güzel bir ürün elde edilir. Bu bitki yetiştirilirken karşılaşabilecek sorunların en başında yaprakların sararıp ve pastel bir görünüm alması halinde bitki yeterli miktarda nitrojen almıyor demektir. Böyle bir sorun oluyor ise ilaç kullanımı gerekir. Saksıdaki fesleğen bitkisinin yılda bir kez gübrelemek yeterli olacaktır. Fazlasının tadını bozduğu görülür. Ayrıca fazla sulamanın yapraklarının renginde değişmeler yaptığı gözlenir. Bahçeye dikimi yapılan fesleğen bitkisinin baharın ilk ayında ekimi yapılırken; saksıda fesleğenin uzun süre yaşadığı görülür.

  Fesleğen YetiştirmekFesleğen için güneşin önemi

  Fesleğen bitkisi yetiştirilmesi için güneşin önemi oldukça büyüktür. Buna ek olarak  soğuktan fesleğen bitkisinin etkilendiği için bu bitkinin soğuktan korunması gerektiği önemlidir. Fesleğen bitkisinin ekimi sırasında en az bir karış boşluk olması  hem hava akımının daha iyi toprağa girip çıkmasını sağlar, hem de fidenin oksijenin daha iyi alarak büyümesine sağlar. 
  Fesleğen bitkisinin bahçelerde yetiştirilebilir. Saksılarda da yetiştirildiği görülür ve doğal bir sinek ve sivrisinek savar olduğundan dolayı pencere ve kapı önlerinde, balkon gibi teras noktalarına dikili olduğu zaman hem güzel görünüm elde edilir, hemde sinek ile mücadelesi sebebiyle evlerde bulunmasında fayda vardır. Ayrıca bu bitkinin yaprağının mangal esnasında ateşe birkaç dal atılması ile mangalın zararlarını uzaklaştırılmasına katkı sağlar. 

  Fesleğen bitkisi sulama 

  Haftada bir gün fesleğen bitkisinin sulanması gerekir. Fesleğen bitkisi suyu çok seven bir bitki değildir. Bu sebeple toprağın nemli olması, haftada bir de sulanması yeterli olacaktır. Yazın yoğun sıcaklıklarda bu periyodu haftada ikiye çıkarmak yetecektir. Fesleğenin sararmaya başlamasının sebebi fazla sulanmasından dolayıdır. Fazla su sararıp kurumasına sebep olabilir. Fesleğen yaprakları sulanmaz, bitkinin dibinden toprağından su verilmesi yeterli olacaktır.

  Fesleğen saksısının toprağının zenginleştirilmiş olarak bulunması, toprağın drenajı önemli olduğu için saksının en alt kısmına çakıl taşları konulmasının önemi olduğu bir diğer gerçektir. Çakıl taşlarının yerin]]> Fesleğen Yağı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 04:30:30 +0000 Fesleğen Yağı, Fesleğen K vitamini, potasyum, C vitamini, demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan bir bitkidir.  Fesleğen bitkisinden elde edilen yağ özellikle yaz aylarında ortaya çıkan böceklerden ve sineklerin bizl Fesleğen Yağı, Fesleğen K vitamini, potasyum, C vitamini, demir, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan bir bitkidir.  Fesleğen bitkisinden elde edilen yağ özellikle yaz aylarında ortaya çıkan böceklerden ve sineklerin bizlerden uzaklaşmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca fesleğen yağı pek çok derde deva olarak da kullanılmaktadır. Fesleğen yağı içerisinde "germacrene, transB-bergamotene, 1.8-cineole ve linalool barındırmaktadır. Fesleğen yağı tıpkı fesleğen bitkisi gibi hem böcekleri hem de sineklerin bize yaklaşmalarını önler. Özellikle fesleğen yağının en olumlu etkisi ise, sinir sistemi ve sindirim sisteminde görülmektedir. Fesleğen yağının diğer olumlu etkileri mide kramplarına, şişkinliğe, gastrite ve mide bulantısını geçirmede çok faydalıdır. Vücutta sindirimi oldukça kolaylaştırmasının yanı sıra depresyon, gerginlik ve yatıştırıcı etkisi de bulunmaktadır. Uyku problemi çeken ve uyuyamayan kişiler için fesleğen yağı geceleri rahat bir uyku uyumanız da en etkili çözümlerden birisidir. Hatta antiviral ve antimikrobiyal olmasından dolayı meydana gelen enfeksiyon şikayetlerinin büyük ölçüde azalmasında faydalı olmaktadır. Bağırsaklarda ortaya çıkan parazitler de çoğunlukla fesleğen yağı ile kolaylıkla kurtulmak mümkündür. En iyi faydalarından biriside iştahın açıcı özelliğinin olmasıdır. 

  Fesleğen Yağı
  Fesleğen Yağının Faydaları Nelerdir, özellikle ağızda çıkan yaralarda fesleğen yağının kullanılması tavsiye edilmektedir. Gaz söktürücü etkisi olduğu da bilinmektedir. Ayrıca kanda mevcut olan ürik asitin miktarını azalttığı için gut hastalığına iyi gelmektedir. Bunların dışında fesleğen yağı kozmetik alanda da sıklıkla kullanılmaktadır. Saç bakımında kullanılan fesleğen yağı saçları beslerken aynı zamanda nemini kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Ciltte oluşan lekeler için kullanıldığında ise, cilde nemini kazandırır, kuruluğunu engeller ve lekelerin giderilmesinde faydalıdır. Her kadının genellikle bacaklarında ortaya çıkan portakal kabuğu görünümünden selülitlerin yok olmasında çok faydalı olan bir yağdır. Beklenmedik bir anda arı sokması durumunda fesleğen yağını güvenle kullanabilirsiniz.Fesleğen yağını mutlaka çok fazla kullanmamaya özen gösterilmelidir. Hatta uzun süreli ve düzenli olarak kullanılması pek fazla önerilmez, çünkü sakıncalıdır. Bir fincan suyun içerisine ya da şekere 5 ile 6 damla kadar fesleğen yağı damlatılarak kullanılmalıdır. Özellikle 16 yaşından küçük olan çocuklarda ve gebelikte kesinlikle kullanılmamalıdır. 
  ]]>
  Fesleğen Mantarı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-mantari.html Sat, 08 Dec 2018 00:03:22 +0000 Fesleğen Mantarı, Fesleğen mantarının bilimsel ismi botelus edulis’tir. Çörek mantarı, kuzu mantarı ve ayı mantarı olarak da bilinen fesleğen mantarına feslek de denilmektedir. Mantarlar içinde en fazla sevilen türlerden Fesleğen Mantarı, Fesleğen mantarının bilimsel ismi botelus edulis’tir. Çörek mantarı, kuzu mantarı ve ayı mantarı olarak da bilinen fesleğen mantarına feslek de denilmektedir. Mantarlar içinde en fazla sevilen türlerdendir ve sote olarak, makarnaya sos olarak, çorbalarda ya da çiğ olarak yenilebilir.

  Fesleğen Mantarı Yapısı: Fesleğen mantarının şapkaya benzeyen üst kısmının büyüklüğü 7 ile 30 santim arasında değişmekte ve zaman zaman daha geniş de olabilmektedir. Ayrıca ilk olarak yayvan şekilde olan şapka sonrasında tümsek ve son olarak da yayvan bir şekle girmektedir. Fesleğen mantarının üst yani şapka kısmı bu sebeple kabarmış çöreğe benzemektedir. Fesleğen mantarı yetişmeye ilk başladığında şapkasının kenar kısımları içeri doğru kıvrık, zar kısmı ise düzgün olmayan, çıplak ve kuru bir yapıya sahiptir. Fesleğen mantarı yağmur yağdığı zaman parlak ve hafif yapışkan bir hal alır. Bu mantar çeşidinin rengi ise değişken bir yapıya sahiptir. Zaman zaman kestane kahvesi ya da soluk renkte olabilir. 

  Mantarın kenar kısımlarının rengi çok az da olsa orta kısımlarına kıyasla daha açıktır. Borucukları birbirine bitişik ve dip dibedir. Mantarın sap kısımları ise uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Mantarın şapka kısmından rahatlıkla ayrılabilen bu saplar ilk olarak boz beyaz, sonrasında yeşile dönük sarı ve son olarak da zeytin yeşili renginde olmaktadır. Ufak ve daire şeklinde olan delikçikleri ise ilk olarak boz beyaz ardından sarıya dönük ve sonrasında yeşile dönük bir renge bürünmektedir. Fesleğen mantarı güçlü ve katı, genellikle orta ya da aşağı kısmından şişkin bir sap yapısına sahiptir. Mantar ilk yetişmeye başladığında sapının en alt kısmı şişkindir. Daha sonra ise kalınlık olarak muntazam bir hal alır ve boyu 15-20 santim arasında, kalınlığı ise 3-4 santim arasında değişiklik gösterir. Renk olarak ilkin boz beyaz sonrasında ise esmer kahverengi şeklindedir. Üst kısmı kalın değildir ve belli belirsiz soluk beyaz, damarlı ağ şeklinde bir görüntüsü vardır. Bazı zamanlarda mantarın bütün yüzeyi bu görüntüdedir. Fesleğen mantarının etli olan kısmı ilk zamanlarında beyazımsı ve sert iken, sonraları sarıya dönük ve süngerimsi bir yapıya dönüşür. Mantarın şapka kısmının dış zarının alt tarafı ise boz kahverengi, esmerimsi bir renge sahiptir ve sarı spor izi vardır.

  Fesleğen Mantarı

  Fesleğen Mantarı Özellikleri

  Fesleğen mantarı Haziran ayından başlayarak Ağustos ayına kadar ve Eylül ayından başlayarak Kasım ayına kadar meşe, huş, özellikle de kayın gibi yapraklı ağaçların altında ve etrafında, çam ve genç ladin meşçereleri gibi iğne yapraklı ağaçların da alt ve etrafında yetişmeye müsaittir. Ayrıca fazla asitli olan topraklarda, orman yollarının kenar kısımlarında ve orman sınırı boyunca görülebilmektedir. Bunu yanı sıra çürümüş yaprakların üzerinde de görülebilir. Fesleğen mantarı buralarda genellikle çok sayıda görülür. Ama bazı yerlerde tek tek de görülebilir.

  Yenilebilen mantarlar içinde en lezzetli olan ve yenilebilen bir mantar çeşididir. Çok güzel bir kokuya sahiptir ve tadı fındığa benzemektedir. Fesleğen mantarı kurutulmuş bir şekilde ya da yağın içine koyularak muhafaza edilebilir. 

  ]]>
  Fesleğen Çiçeği https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-cicegi.html Sat, 08 Dec 2018 18:18:48 +0000 Fesleğen Çiçeği, Birçok kişinin evinde, balkonunda ya da bahçesinde yetiştirdiği fesleğen çiçeğinin hoş kokusunu sevmeyen yoktur herhalde. Mis gibi kokusuyla ilkbahar mevsiminden sonbahar mevsiminin sonlarına kadar yeşil kalab Fesleğen Çiçeği, Birçok kişinin evinde, balkonunda ya da bahçesinde yetiştirdiği fesleğen çiçeğinin hoş kokusunu sevmeyen yoktur herhalde. Mis gibi kokusuyla ilkbahar mevsiminden sonbahar mevsiminin sonlarına kadar yeşil kalabilen ve kış geldiği zaman kuruyan fesleğen çiçeği, aynı zamanda harika aroması sayesinde yemek ve salatalarınızda kullanabileceğiniz ve oldukça kolay yetiştirilebilen bir bitkidir.

  Anavatanı, Güney Asya olan ve özellikle de Hindistan'da daha çok yetişen bu bitki türü, ılıman bölgeleri sever. Ortalama olarak 15 cm boylarında olabilir, oldukça hızlı büyüyüp çabuk dallanıp budaklanan bir çiçektir. Yaprakların ise, genellikle oval biçimdedir. Fesleğen bitkisi, genellikle yaz mevsiminin ortasında toplu şekilde yer alan başak görüntüsünde beyaz renkli çiçekler açar. Bitkinin alt tarafında açan çiçekler daha az, üst tarafındaki çiçekler ise, daha fazla sayıdadır. Taç yaprakları ise, pembe ya da beyaz renkte olabilir.

  Fesleğen çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı, 

  Güneşi oldukça seven fesleğen çiçeği rüzgara ihtiyaç duyduğu için evde yetişmeyi sevmeyen bir çiçektir. Ancak evde yetiştirmek isteyenler bu mis gibi kokan bitkiyi rüzgar alması için ara sıra balkona çıkarabilir ya da sürekli pencereyi açıp odanın havalandırılması gerekir.
  Saksıda yetiştirilmesi için suyu kolay sürdürebilen toprak kullanılmalıdır. 

  Bu bitkiyi eğer yapraklarından faydalanmak için yetiştiriyorsanız bitkiye 15 günde bir bitki besini verebilirsiniz. 
  Aşırı derecede suya ihtiyaç duymayan bir çiçek olmasından dolayı  sulama işlemi çiçeğinin toprağı hafif kurmaya başlayınca yapılmalıdır. Haftada 1-2 defa sulamak yeterli olur. Fesleğen çiçeği, aynı zamanda ışığı oldukça seven bir bitkidir. Bu nedenle karanlık ortamlarda yetişmez, çürüyebilir.
  Fesleğen Çiçeği
  Fesleğen çiçeğinin çoğaltılması, 

  Fesleğen çiçeğinin çoğaltılması genellikle tohumla ya da çelikle yapılır. Fesleğen çiçeğinin tohumla çoğaltılması, kış gelene kadar bir kaç defa çiçek açabilen fesleğen çiçeğinin olan tohumları sıcak iklimlerde Eylül aylarında soğuk olan iklimlerde ise İlkbahar mevsiminin başlarında ekilebilir. Fesleğen tohumundan ekilen bitkinin hemen çimlenmesini istiyorsanız çiçeği önce güneş gören bir pencere önüne koyarak daha sonra ise balkona yada bahçeye alabilirsiniz.

  Fesleğen çiçeğinin çelikle çoğaltılması, yaz mevsiminin başlarında ve son ayında yapılabilir. Çelikle çoğaltılma yapılırken fesleğen bitkisinin bir dalı kesilir ve kesilen dal suda bekletilmeden hemen toprağa dikilir. Toprağa dikilecek olan kısımda bulunan yapraklar temizlenmelidir ve çiçek dikildikten sonra mutlaka sulanmalıdır. Çelikle yapılan dikimlerde fesleğen bitkisinin yaprakları ilk günlerde solmuş gibi durabilir. Fakat sabah ve akşam güneşinin fesleğen çiçeğine hiçbir zararı olmaz. Ancak öğlenin yakıcı güneşi kökü olmayan çeliklerin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle çiçek dikildiğinde ilk günler aşırı güneşte bırakılmamalıdır.
  ]]>
  Kuru Fesleğen https://www.feslegen.gen.tr/kuru-feslegen.html Sat, 08 Dec 2018 18:38:59 +0000 Kuru Fesleğen, En çok Akdeniz Bölgesi'nde mutfaklarda tüketilen ve yapılan yemeklere ayrı bir aroma katan fesleğen, sağlığa oldukça faydası olan bir bitkidir. Ilıman bölgelerde yetiştirilebilen fesleğen bitkisinin taze açmı Kuru Fesleğen, En çok Akdeniz Bölgesi'nde mutfaklarda tüketilen ve yapılan yemeklere ayrı bir aroma katan fesleğen, sağlığa oldukça faydası olan bir bitkidir. Ilıman bölgelerde yetiştirilebilen fesleğen bitkisinin taze açmış çiçekli dalları ve tohumları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Uçucu yağ içeren ve birçok hastalığa iyi gelen bu yapraklar harika kokusu ve aroması sayesinde birçok amaçla tüketilebilir. 

  Fesleğen bitkisinin yaz aylarında çiçeklenme aşamasındaki yaprakları toplanarak temiz ve güneş görmeyen bir yerde kurutulup bitki çayı olarak, kuru nane gibi çorbalarda ve balıkları baharatlamak amacıyla ve salatalara sos olarak kullanılabilir. Bu hoş kokulu bitkinin kurutulan yaprakları cam bir kavanozun içerisinde 6 koyulup kavanozun kapağı sıkıca kapatıldıktan sonra 6 ay boyunca kullanılabilir. Kurutulmuş fesleğen ile yapılan yemekler hem daha da lezzetlenir hem de oldukça şifa kaynağıdır. Her yemeğin kendine has lezzetleri vardır. Ancak yemeklere katılan baharatlar yemeklerin daha da lezzetli olmasını sağlar. Kuru fesleğen farklı aromalar elde etmek ve yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılabilecek harika bir baharattır.

  Bu mis kokulu bitkinin evde, balkonunuzda ya da bahçelerde yetiştirilmesi oldukça basittir.Türk yemeklerinden oldukça sık tercih edilen kurutulmuş fesleğenin Güneydoğu Asya ülkelerinde de önemli bir yeri vardır. Kurutulmuş fesleğen aynı zamanda bitki çayı olarak da tüketildiğinde bir çok hastalığa iyi gelir ve tedaviye destek olarak kullanılabilir.

  Kuru Fesleğen
  Kuru fesleğen faydaları:
  • Fesleğenin bitkisinin kurutulan yapraklarının sinir ve sindirim sistemi üzerinde oldukça büyük etkileri vardır. Mide şişkinliği ve sindirim sorunları yaşayanlar için tercih edilebilecek en doğru bitkidir.
  • Mide bulantısını giderir ve bağırsak parazitlerini temizler.
  • Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede huzursuzluk, asabiyet ve uykusuzluk gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Ağız içinde oluşan yaralara iyi gelir ve balgam söktürücü özelliği sahiptir.
  • Böcek ve arı sokmaları gibi durumlarda oluşacak şişkinliği ve ağrıları geçirmek amacıyla suda kaynatılarak ağrıyan bölgeye sürülebilmesi acıyı azaltır.
  • 1 yemek kaşığı kuru fesleğenin 1 litre suda kaynatıldıktan sonra günde 3 defa 1 su bardağı içilmesi iştah açar ve bağırsak gazlarını giderir.
  • 2 bardak kaynatılmış suyun içine katılan bir tatlı kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağı demlendirilip içildiğinde migrene ne iyi gelir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarını giderir.
  • Öksürüğü azaltarak rahatlık verir.
  Kuru fesleğen zararları:

  Sağlığa oldukça faydası bulunan kuru fesleğeni, aşırı derecede ve oldukça sık tüketilmesi vücutta bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu müthiş aromaya sahip olan bitki, aşırı derecede tüketildiğinde kanser hastalığını tetiklenmesine sebep olabilir. Bu nedenle bu bitkinin aşırı derecede tüketilmemesinde fayda vardır. Kurutulmuş fesleğenin aynı zamanda hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.
  ]]>
  Fesleğen Çayı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 13:14:37 +0000 Fesleğen çayı, Uzun yıllardır bahçelerimizde balkonlarımızda süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz fesleğeni son yıllarda yemeklerimize çeşni olarak ta kullanılmaktadır. Fesleğenin mis kokusu ve enfes aroması sayesinde hayatı Fesleğen çayı, Uzun yıllardır bahçelerimizde balkonlarımızda süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz fesleğeni son yıllarda yemeklerimize çeşni olarak ta kullanılmaktadır. Fesleğenin mis kokusu ve enfes aroması sayesinde hayatımızın bir çok alanında yer almaktadır. Örneğin yazın sivri sineklerden korunmak için yatak adalarımızda küçük bir saksı içerisinde fesleğen bulundurmak gibi. Fesleğeni salatalarda, yemeklerde hatta kompostolar da bile aroması için kullandığımız gibi sadece fesleğen çayı da hazırlayıp tüketebiliriz. Fesleğen çayının insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. fesleğen bitkisinin ferahlatıcı özelliğinden dolayı bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Sabun, şampuan, kremler parfümler ve çeşitli losyonlar da fesleğen kullanılmaktadır. Fakat son zamanlarda fesleğenin en çok kullanım şekli çay olaraktır. Fesleğen çayı yaklaşan sıcak yaz aylarında iyi bir ferahlatıcı görevini alacaktır. 

  Fesleğen çayının insan sağlığına faydaları nelerdir

  Nane ailesinden olan fesleğen tam bir antioksidandır. Ayrıca K vitamini, demir ve kalsiyum yönünden de oldukça zengin bir bitkidir. Günlük ihtiyacımız olan A, C, K vitaminlerini ve magnezyum, kalsiyum ihtiyacımızı fesleğen çayı içerek karşılayabiliriz. Ayrıca fesleğen çayı sindirimi kolaylaştırıp bağışıklılık sistemimizi kuvvetlendirir. Astım, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde de fesleğen çayı yardımcı olacaktır. Fesleğen çayı stresi azaltır ve sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca sindirimi kolaylaştırdığı gibi mide ağrısı gibi sorunları da ortadan kaldırır. Çayın hazımsızlığa iyi geldiği gibi ishal sorununa da iyi gelmektedir. Ayrıca uyku problemi çeken kişiler için de iyi bir uyku ilacıdır. Fesleğenin çaya verdiği enfes aroma ve mis kokusu sayesinde kişinin sinirleri yatışır uyuması daha kolay olur. Ayrıca ağız içerisinde oluşan yaraları tedavi ederken ağız kokusunu da ortadan kaldırır. Birçok derde dava bu mucizevi fesleğen çayını düzenli olarak tüketildiği taktirde olumlu sonuçlar almak mümkündür. 

  Fesleğen Çayı
  Fesleğen çayı nasıl hazırlanır

  Fesleğen çayı hazırlamak için öncelikle taze fesleğen kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Taze fesleğen bulamadığınız taktirde kurutulmuş fesleğende kullanabilirsiniz. 2 su bardağı suyu cezveye koyup ocakta kaynatın daha sonra iki yemek kaşığını tepeleme dolduracak şekilde fesleğenleri kaynayan suya bırakın. Ocağı kapatıp yaklaşık beş dakika bekledikten sonra süzüp ılık olarak tüketebilirsiniz yaz aylarında soğuk olarak ta tüketebilirsiniz. Fesleğen çayını demlerken fesleğenleri bıçak veya rende kullanmadan elinizle kopartıp cezveye atmanız daha sağlıklı olacaktır. Taze fesleğen bulamadınız ve kuru fesleğenle çay demlemek istiyorsanız aynı şekilde suyu kaynatıp suyu ocaktan aldıktan sonra 2 yemek kaşığı fesleğeni ekleyerek 10 dakika bekleyip süzün daha sonra tüketebilirsiniz. Dilerseniz bir dilim limon ekleyerek de tüketebilirsiniz. Şifa olsun.

  Not. Fesleğenin kendisini ve fesleğen çayını kanser hastalarının tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Ayrıca gün içerisinde bir bardak fesleğen çayının kullanımı da doğru görülmemektedir. Hamile ve emziren annelerin fesleğen çayı tüketmeleri de sakıncalıdır. 
  ]]>
  Fesleğen Soslu Makarna https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-soslu-makarna.html Sun, 09 Dec 2018 20:29:25 +0000 Fesleğen soslu makarna, Makarna birçoğumuzun severek yediği  karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Birçok diyetisyen makarnanın kilo yaptığını belirtse de makarna yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Makarna çoğu zaman kurtar Fesleğen soslu makarna, Makarna birçoğumuzun severek yediği  karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Birçok diyetisyen makarnanın kilo yaptığını belirtse de makarna yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Makarna çoğu zaman kurtarıcı bir yemek görevi görmektedir. Özellikle çalışan bayanların işten yorgun gelip bugün ne pişirsem sorusuna en iyi alternatiftir makarna. Bir çok kişi makarnayı bildiğimiz gibi bol salçalı sever. Bir çoğumuzda makarnayı çeşitli soslarla zenginleştirip tüketmeyi tercih eder. Örneğin patlıcan soslu, domates soslu veya fesleğen soslu makarnalar hazırlamak hem zevkli hemde çok daha lezzetli olacaktır. Bunların içerisinde bizim evde en çok tüketilen fesleğen soslu makarnadır. Fesleğenin enfes aroması makarnaya çok hoş bir tat vermektedir. Üstelik fesleğenin faydaları saymakla bitmediği gibi kişiye Sakinlik verir ve bütün günün yorgunluğu alır götürür. Bir çok kişi fesleğen soslu makarnayı sık sık hazırlayıp tüketirken bir çoğuda daha önce hiç denememiştir. Bugün ben hiç denemeyenler için fesleğen soslu makarna tarifini paylaşıyorum. 

  Fesleğen soslu makarna için gerekli malzemeler
  • 1 paket spagetti makarna
  • 1,5 litre su
  • 1 çay kalığı tuz
  • 1-2 damla sıvı yağ
  Fesleğen sosu için gerekli malzemeler
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 3-4 diş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı mozerella 
  • Yarım demet fesleğen 
  • 1 paket hazır krema
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  Fesleğen Soslu Makarna
  Hazırlanışı: Öncelikle Derince bir tencereye 1,5 litre suyu koyup kaynatıyoruz. Daha sonra kaynayan suya tuz ve birkaç damla sıvı yağ damlatıp makarnayı içerisine bırakıyoruz. Makarnayı haşlama süresi paketin üzerinde yazacaktır genelde 8 10 dakikadır. Makarna haşlanırken biz bir yandan fesleğen sosunu hazırlıyoruz küçük bir tavaya zeytinyağı ve ince ince kıydığımız sarımsakları hafifçe kavuruyoruz. Daha sonra kaşar veya mozerella peynirini, tuzu ve karabiberi ilave edip ocaktan indiriyoruz. Ocaktan aldığımız sosun üzerine ince ince kıydığımız fesleğeni ve kremayı ekliyoruz. Taze yerine kuru fesleğen kullanacaksanız sarımsaklarla birlikte ekleyebilirsiniz. Daha sonra ocaktan alıp soğuk su ile şokladığımız makarnanın suyunu süzüp şık bir servis tabağına alıyoruz. Ardından özenle hazırladığımız fesleğen sosunu üzerine gezdirip servis yapıyoruz. Denemenizi umarak şimdiden afiyet olsun diyorum.
  ]]>
  Fesleğen Yaprağı https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-yapragi.html Mon, 10 Dec 2018 03:26:23 +0000 Fesleğen Yaprağı, Fesleğen Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişir. Ama çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı otsu bir bitkidir. Fesleğen bir yıllık bir bitkidir, ılıman bölgeleri sever. Ayrıca fes Fesleğen Yaprağı, Fesleğen Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişir. Ama çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı otsu bir bitkidir. Fesleğen bir yıllık bir bitkidir, ılıman bölgeleri sever. Ayrıca fesleğen evler de saksılarda da yetişir.
  Fesleğen yaprağı taze ve kuru olarak yemeklerde kullanılır. Tazesi salatalar da kullanıldığı gibi, kurusu da baharat olarak çorba ve yemekler de kullanılır. Bunun yanı sıra fesleğen tam bir şifa kaynağıdır. Bir çok hastalıkta şifa kaynaklı olarak kullanılır. Şimdi fesleğen yaprağının nasıl kullanıldığını ve faydalarını öğrenelim.

  Fesleğen yaprağı çayı

  6-7 dal fesleğen yaprağını, 4 su bardağı kaynar suyun içine atıp 2-3 dakika kaynatın ve demlenmeye bırakın. Sonra içine bal ya da limon sıkarak içebilirsiniz. Ama fesleğen çayını sade tüketmek daha iyi olur. Bu çayı günde iki üç bardak aç karnına içebilirsiniz. Bu çayın vücut için birçok faydaları vardır. 

  Fesleğen yaprağının faydaları
  • Öksürük ve baş dönmesine iyi gelir.
  • Bağırsak da oluşmuş gazı giderir.
  • Mide kramplarını önleyici özelliği vardır.
  • Sindirim problemi olanlara iyi gelir.
  • Bakterilere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
  • İştah açar.
  • Vücuda enerji verir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesin de yardımcı olur.
  • Ağız içinde oluşmuş yaralara iyi gelir. Gargara yapılarak kullanılır.
  • Astım ve bronşit rahatsızlığına iyi gelir.
  • Vücuda tokluk hissi verir. Zayıflamaya yardımcı olur.
  • Saçlara masaj yapılarak uygulanır ise saçları kuvvetlendirir. Saç dökülmesine iyi gelir.
  Fesleğen Yaprağı
  Fesleğenin bazı yan etkileri de vardır. Fazla tüketildiği zaman zehirlenmeye yol açabilir. Ayrıca kanser hastaları çayını ya da tazesini kullanmamalıdırlar. Gebeler ve emzirme döneminde olanlar da kullanmamalıdır. Bunun dışında fesleğen evlerde süs bitkisi olarak kullanılır ve bunun sayesinde sivrisineklerin evlere girmesini önler.
  ]]>
  Fesleğen Otu https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-otu.html Mon, 10 Dec 2018 17:20:54 +0000 Fesleğen Otu, Fesleğen; Ballıbabagiller familyasından olup, yerli değildir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye'de yetiştiği yerler ise ılıman bölgeler başta olmak üzere, sıcak ve kuru yerlerdir. Haziran, eylül ayları ara Fesleğen Otu, Fesleğen; Ballıbabagiller familyasından olup, yerli değildir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye'de yetiştiği yerler ise ılıman bölgeler başta olmak üzere, sıcak ve kuru yerlerdir. Haziran, eylül ayları arasında, sarı, pembe, beyaz renkli çiçekler açan, 20-40 santim boylanabilen, kuvvetli kokulu, otsu bir bitki türüdür. Kare kesitli, kümesel kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdesi ile bitki tabanına indikçe kırmızılaşmak tadır. Oval biçimli yaprakları, kenarları dişli, yaprak uçları sivri ve koyu yeşil renklidir. Küçük tohumları gözyaşı biçimli  koyu kahverengindedir. Bitki, tohumuyla çoğalır, reyhan olarak ta bilinen bu bitkinin birçok ismi bulunmaktadır. Bunlar halk arasında fesliyen, peslan, reyhan otu, ırıhan, rahan, gibi isimlerle bilinmektedir. Bu mucize bitki Linalool ve methylchavicol içerikli eterli uçucu yağ, cineol, tanen ve flavonlar bileşenleri içerir.

  Fesleğen Otunun Faydaları; Antioksidan içerdiğinden, Kalsiyum, K vitamini ve besin değeri açısından çok zengin olan fesleğen, DNA hasarına karşı etkisi araştırmalar sonucunda son derece etkili olduğu belirtilmekte. Kişiyi DNA hasarından korur ve genetik bilgilerin doğal şeklinde depolanmasına yardımcı olur. Fesleğen otu ıtırlı bitkilerin yapraklarında olduğu gibi beta-kariyofilen içermekte, beta-kariyofilen de artrit, inflamatuar ve bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıkların gelişimini engellemesi bakımından etkili olan bir maddedir. Fesleğen otu magnezyum ve beta-karoten açısından da zengindir. Bu da kalp sağlığı açısından önemlidir. Araştırmacılar, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle fesleğen otunun kalp sağlığı açısından olumlu etkisi olduğunu belirtmişlerdir. Aynı zamanda yüksek kolesterolü düşürmesinin yanında, yüksek total kolesterol ve LDL kolesterol gelişimini de engellediği gözlemlenmiştir. Fesleğen otu diyabet hastalığına da iyi geldiği fesleğen otu tüketen şeker hastalarında görülür derecede açlık ve tokluk şekerini düşürdüğü görülmüştür. Kronik stres ve stres anksiyeteye bağlı bozukluklar yaşayan bireylerde ve ödeme karşı fesleğen otunun etkili olduğu bilinmekte. Uyku problemleri, yorgunluk ve unutkanlık gibi semptomların, stres kaynaklı cinsel sorunların giderilmesinde etkili olduğu saptanmıştır. Fesleğen otunda ki suda çözünen orientin ve vicenin (flavonoidler), radyasyona karşı hücresel düzeyde koruma sağlamaktadır. Patojen bakterilerin büyümesini engellediği, fesleğen deki yağların insan sağlığı açısından olumlu etkileri olduğu ve akciğer enfeksiyonlarında bakterilerin büyümesini kısıtladığı ortaya çıkmıştır.

  Fesleğen Otu
  Fesleğen Otunun Zararları; Fesleğen otundan çıkarılan yağ, parfüm ve haşere ilacı yapımında kullanılmaktadır. Fesleğen otu estragol adı verilen bir madde içermektedir. Bu madde kanser tetikleyici bir maddedir. O yüzden fazla miktarda tüketilmesi zararlı olabilmektedir. Fazla miktarda tüketilmesi vücutta etken maddenin depolanmasına neden olabilir. 

  ]]>
  Fesleğen Sos https://www.feslegen.gen.tr/feslegen-sos.html Tue, 11 Dec 2018 06:09:02 +0000 Fesleğen Sos, Birçok restoranlarda ve hatta kafelerde bile yediğimiz yemekler müthiş soslar ilave edilerek lezzetlendirilir. Domates, kekik, kimyon ve mantar sosu gibi fesleğen sosu da yemeklere katıldığında yemeklerin lezzetine lez Fesleğen Sos, Birçok restoranlarda ve hatta kafelerde bile yediğimiz yemekler müthiş soslar ilave edilerek lezzetlendirilir. Domates, kekik, kimyon ve mantar sosu gibi fesleğen sosu da yemeklere katıldığında yemeklerin lezzetine lezzet katarak yemeklere harika bir aroma kazandırır. Özellikle et yemekleri ve makarnalar hazırlayacağınız fesleğen sosu sayesinde çok daha farklı bir lezzete bürünür. Mesela makarna birçok kişinin kolaylıkla yapılabileceği ve oldukça pratik yapılan yemekler arasındadır. Çoğu kişi özellikle de çalışan bayanlar genellikle akşam yemeklerinde makarnayı oldukça sık yapabilirler. Bence fesleğen sosu en çok da makarnalara yakışan bir sostur. Size tarifini vereceğim enfes  fesleğen sosu sayesinde pişireceğiniz makarnalar farklı bir lezzet kazanacak. Oldukça kolay ve pratik yapılan fesleğen sosunun malzemeleri de oldukça azdır ve zaten fesleğen de kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitkidir. Bu nedenle fesleğen sosu kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde kendinizin yapacağı fesleğen sosu sayesinde hem yemeğinize lezzet katacak, hemde fesleğenin sağlığa olan faydalarından yararlanmış olacaksınız. Sizlerle tarifini paylaşacağım fesleğen sosu ile oldukça enfes yemekler yapabilir ve aynı zamanda da sağlıklı beslenebilirsiniz.

  Fesleğen Sos
  Fesleğen sosu malzemeleri
  • Bir demet fesleğen
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 4 diş sarımsak
  • Bir tutam tuz
  Fesleğen sosu tarifinin yapılışı:
  Fesleğen sosu en çok makarnalara yakışır ancak tavada ya da ızgarada yapılacak olan dana etinin yanında da servis edilebilir.
  Fesleğen sosunu hazırlamadan önce fesleğenin yaprakları alın ve bol suyla güzelce yıkayın. Daha sonra sarımsakların kabuklarını soyup hazır edin.Ardından yıkadığınız fesleğen yapraklarını ve sarımsağı dilediğiniz miktarda tuz ilave ederek havanda dövün ya da blenderdan geçirerek püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz fesleğenlerin içerisine bir su bardağı zeytinyağına da ilave ederek iyice karıştırın. Fesleğen sosunuz hazır. Dilerseniz evde hazırladığınız fesleğen sosunun içerisine çam fıstığı, dolmalık fıstık, ceviz içi ya da rendelenmiş permasan peyniri ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız sosu isterseniz taze olarak tüketebilir, dilerseniz de cam bir kavanozun içerisinde koyarak buzdolabında birkaç gün muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>